Skalsko je zámek ve stejnojmenné obci v okrese Mladá Boleslav. Jeho zakladatelem byl řád servitů ve druhé polovině sedmnáctého století. Zámecký areál je od roku 1967 chráněn jako kulturní památka.

Hledat firmy v obci Skalsko
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Skalsko 9 firem

ČESKÁ POŠTA Skalsko - Skalsko č. 89

ZŠ A MŠ Skalsko - Skalsko č. 23Fotografie u firmy

SŠ FOTOGRAFICKÁ, FILMOVÁ A TELEVIZNÍ - Skalsko č. 1Fotografie u firmy

SCAMO, s.r.o. - Skalsko č. 140

JANITOR LADISLAV MUDr. - Skalsko č. 68

OBEC Skalsko - Skalsko č. 89Fotografie u firmy

ZEMĚDĚLSKÁ SPOLEČNOST SKALSKO, s.r.o. - Skalsko č. 141

COOP MNICHOVO HRADIŠTĚ Skalsko - Skalsko č. 74

LANGEROVÁ HANA MUDr. - Skalsko č. 68

Historie obce Skalsko celá historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Vesnice je v písemných pramenech poprvé připomínána v r.1352. Prvním jejím známým držitelem byl v r.1398 Sulko z Kováně a na Skalsku, které tehdy náleželo ke kováňskému statku. Stávala zde i tvrz , písemné zmínky o její existenci ovšem chybí. V r.1408 bylo Skalsko připojeno k Dražicím - do r.1482 v majetku Dražických z Kunvaldu. Před r.1560 prodali majitelé skalského statku Jan Hrzán z Harasova a Václav Ceteňský z Cetně své podíly kostelu sv.Michala v Praze. V r.1632 daroval císař Ferdinand michalský kostel klášteru servitů v Praze a v jejich majetku zůstalo Skalsko až do r.1785. Servité postavili ve vsi barokní zámek jako své letní sídlo, které ale spíše sloužilo úředníkům, a k věži starého skalského kostela přistavěli v r.1735 novou loď. V r.1809 koupil Skalsko od náboženského fondu kníže Karel z Rohanu, posledními feudálními majiteli statku byla knížata z Thurnu a Taxisu (od roku 1843).

Kromě zmíněného, dnes pseudorenesančního zámku stojí ve vsi barokní, několikrát upravovaný kostel sv.Vojtěcha ( z původního, zasvěceného sv.Havlu, zůstala pouze věž s erbovní deskou se jmény Jana a Bohuslava z Kunvaldu a Dražic ze 2.poloviny 15. století. Ve vesnici se dochovalo i několik lidových statků s krásnými branami. Na vysokém ostrohu nad potokem mezi Skalskem a Sudoměří se nachází původní hradiště a pohřebiště zv. "Zadní hrádek".

Demografické údaje