Dominantou obce je klášter Sázava. Prohlídka Sázavským klášterem je současně návštěvou poutního místa ke sv. Prokopovi. Návštěvník či poutník navštíví místa, kam po staletí přicházeli jeho předkové pro uzdravení a duchovní posilu.

Hledat firmy v obci Sázava
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

TAŤÁNA HNÁTKOVÁ s.r.o. - Školská 434, Sázava

MIKA GLASS, s.r.o. - U Remízu 139, Sázava

VODA-TOPENÍ-PLYN FIALA - Za Pekárnou 299, Černé Budy, SázavawebFotografie u firmy

Jan Fiala - SAKO: naše instalatérství a topenářství působí v Sázavě (okres Benešov, Středočeský kraj). Poskytujeme svým zákazníkům kompletní instalatérské a topenářské práce včetně rekonstrukcí koupelen na klíč.

Historie obce Sázava celá historie

Počátky osídlení Sázavy sahají až do období zemědělského pravěku, kdy se na zdejším území těžil krystalický vápenec, ze kterého se vyráběly korálky a náramky. V katastru města leží dvě pravěká hradiště a slovanské hradiště z 8. a 9. století. tetrakoncha

Historie slavného Sázavského kláštera pak začíná kolem r. 1032. U zrodu kláštera, středisku a symbolu slovanské vzdělanosti, stál kníže Oldřich a poustevník Prokop.

Kavalier Moderní historie města je spjata především s tradicí českého sklářství. Nejstarší sázavská huť, pokřtěná Svatoprokopská, založená v r. 1837 českým sklářem a podnikatelem Františkem Kavalírem, se nedochovala. Hutě Josef (z r. 1902) a František (z r. 1882) však stojí dodnes; v druhé z nich sídlí Centrum sklářského umění s návštěvní expozicí sbírek uměleckého skla.

Demografické údaje