Dominantou obce je klášter Sázava. Prohlídka Sázavským klášterem je současně návštěvou poutního místa ke sv. Prokopovi. Návštěvník či poutník navštíví místa, kam po staletí přicházeli jeho předkové pro uzdravení a duchovní posilu.

Hledat firmy v obci Sázava
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Sázava
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

KLÁŠTER SÁZAVA - Zámecká 72, Černé Budy, Sázava

PEKÁRNA SÁZAVA - Pražská 272, Černé Budy, Sázava

CUKRÁRNA SÁZAVA - nám. Voskovce a Wericha 280, Sázava

Historie obce Sázava celá historie

Počátky osídlení Sázavy sahají až do období zemědělského pravěku, kdy se na zdejším území těžil krystalický vápenec, ze kterého se vyráběly korálky a náramky. V katastru města leží dvě pravěká hradiště a slovanské hradiště z 8. a 9. století. tetrakoncha

Historie slavného Sázavského kláštera pak začíná kolem r. 1032. U zrodu kláštera, středisku a symbolu slovanské vzdělanosti, stál kníže Oldřich a poustevník Prokop.

Kavalier Moderní historie města je spjata především s tradicí českého sklářství. Nejstarší sázavská huť, pokřtěná Svatoprokopská, založená v r. 1837 českým sklářem a podnikatelem Františkem Kavalírem, se nedochovala. Hutě Josef (z r. 1902) a František (z r. 1882) však stojí dodnes; v druhé z nich sídlí Centrum sklářského umění s návštěvní expozicí sbírek uměleckého skla.

MĚSTO Sázava

nám. Voskovce a Wericha 356, Sázava, 28506, Sázava

Osoby

  • Ing. Koldcsiter Ivan, starosta

Kontakty