Dominantou obce je klášter Sázava. Prohlídka Sázavským klášterem je současně návštěvou poutního místa ke sv. Prokopovi. Návštěvník či poutník navštíví místa, kam po staletí přicházeli jeho předkové pro uzdravení a duchovní posilu.

Hledat firmy v obci Sázava
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Sázava
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

DASKO, s.r.o. - Průmyslová 333, Černé Budy, Sázava

PEMI, v.o.s. - Polní 466, Sázavaweb

Provádíme montáž, opravy a revize hromosvodů, elektromontáže, elektropráce a stavební dozory. Provádíme také revize kotlů.

CHLAZENÍ-SLUŽBY-JASA s.r.o. - Větrná 218, Černé Budy, Sázava

Historie obce Sázava celá historie

Počátky osídlení Sázavy sahají až do období zemědělského pravěku, kdy se na zdejším území těžil krystalický vápenec, ze kterého se vyráběly korálky a náramky. V katastru města leží dvě pravěká hradiště a slovanské hradiště z 8. a 9. století. tetrakoncha

Historie slavného Sázavského kláštera pak začíná kolem r. 1032. U zrodu kláštera, středisku a symbolu slovanské vzdělanosti, stál kníže Oldřich a poustevník Prokop.

Kavalier Moderní historie města je spjata především s tradicí českého sklářství. Nejstarší sázavská huť, pokřtěná Svatoprokopská, založená v r. 1837 českým sklářem a podnikatelem Františkem Kavalírem, se nedochovala. Hutě Josef (z r. 1902) a František (z r. 1882) však stojí dodnes; v druhé z nich sídlí Centrum sklářského umění s návštěvní expozicí sbírek uměleckého skla.

MĚSTO Sázava

nám. Voskovce a Wericha 356, Sázava, 28506, Sázava

Osoby

  • Ing. Koldcsiter Ivan, starosta

Kontakty