Hledat firmy v obci Protivín
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Protivín
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST Protivín - Masarykovo nám. 36, Protivín

OLERICO OLEJE A BALSAMICA - Zborovská 448, Protivín

LÉKÁRNA U PALMY, s.r.o. - Masarykovo nám. 31, Protivín

Historie obce Protivín celá historie

Protivín vznikl někdy kolem roku 1260 jako tvrz a vesnice na brodu přes říčku Blanice, v oblasti zlatonosných potoků a hor. Svoje jméno dostal Protivín po svém držiteli Protivovi. V listinách je zmiňován Protivín až od roku 1282. Králové Karel IV. a Václav IV. spravovali Protivín vlastními správci. V roce 1562 prodal král Ferdinand I. statek Protivín do vlastnictví pánů z Hradce.

V této době byla založena správcem Zelendarem soustava rybníků severovýchodně od Protivína. Dalšími držiteli se stali bratři Vratislavové z Mitrovic. Tehdy Protivín obsahoval 16 vesnic. městečko s tvrzí, pivovarem, mlýnem, pilou atd. Roku 1711 se stal Protivín majetkem knížete ze Schwarzenbergu.

Koncem 19 století dochází k rozvoji města, ale vzápětí vlivem nezaměstnanosti po uzavření cukrovaru i k vlně vystěhovalectví, zvláště do USA, kde ve státě IOWA byla založena v roce 1872 osada, která dostala jméno Protivín.

V srpnu roku 1899 byl Protivín povýšen na město. V současné době má Protivín s připojenými obcemi asi 5 tisíc obyvatel.

Na konci náměstí stojí zámek v renesančním stylu, který byl kdysi zařízen pro letní hosty. Nyní je v majetku Obvodního úřadu Praha 4. přilehlý park má rozlohu 7,6 ha a roste v něm 20 druhů vzácných dřevin.

Kostel Alžběty na náměstí v raně barokním slohu byl dostavěn v roce 1662. Kostel v Krči se uvádí již od roku 1352 a kostel v Myšenci pochází z konce 11. století.

Pivovar v Protivíně byl založen v roce 1598 a patří ve městě k nejvýznamnějším podnikům. Také firma BRAMAC vyrábějící střešní krytinu je důležitým závodem celého regionu.

MĚSTO Protivín

Masarykovo nám. 128, Protivín, 39811, Protivín

Osoby

  • p. Hlaváč Jaromír, starosta

Kontakty