Hledat firmy v obci Prosetín
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Prosetín 20 firem

S & D STROJÍRNA PROSETÍN s.r.o. - Prosetín č. 103webFotografie u firmy

Oprávnění pro montáže, opravy, revize a revizní zkoušky vyhrazených zdvihacích zařízení (vydala Technická inspekce ČR). Oprávnění pro montáže, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení (vydala Technická inspekce ČR).

ZŠ A MŠ Prosetín - Prosetín č. 3webFotografie u firmy

ČESKÁ POŠTA Prosetín u Hlinska - Prosetín č. 29

POŠTA PARTNER Prosetín - Prosetín č. 64

OBEC Prosetín - Prosetín č. 22

COOP TUTY Prosetín - Prosetín č. 156

ČIŠTĚNÍ LORENC - Prosetín č. 99

AREX - Prosetín č. 213

JT TURBO s.r.o. - Malinné č. 38, Prosetín

ZŠ A MŠ Prosetín - Prosetín č. 172

ŘEZNICTVÍ A UZENÁŘSTVÍ OLDŘICH ČEJKA, s.r.o. - Prosetín č. 66

CENTRUM ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU - Prosetín č. 209

ZEMĚDĚLSKÁ SPOLEČNOST PROSETÍN, a.s. - Prosetín č. 81

ODVÁRKOVÁ JANA - Prosetín č. 193

HAKU spol. s.r.o. - Prosetín č. 68

PECINA PAVEL VODA-TOPENÍ-PLYN - Prosetín č. 188

ZEMĚDĚLSKÉ DRUŽSTVO VLASTNÍKŮ MALINNÉ - Malinné, Prosetín

AP-STROJSERVIS - Prosetín č. 216

DLAŽDIČSKÉ PRÁCE HS - Malinné č. 26, Prosetín

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST Prosetín u Bystřice nad Pernštejnem - Prosetín č. 43

Historie obce Prosetín celá historie

Název obce pochází z roku 1340 – 78, z doby Karla IV. Obec je známa svými granoioritovými kamenolomy a moderní pilou na řezání kamene.

Obec má více než 800 obyvatel, je zde potravinářská, průmyslová a řeznická prodejna, dva hostince, mateřská škola, pošta, základní devítiletá škola, kaple, železniční a autobusové spojení. Obec je známa četnou výstavbou nových rodinných domů. Součástí obce jsou osady Malinné a Mokrýšov.

Název pochází z let 1340 až 1378 z doby Karla IV. V té době docházelo vlivem růstu počtu obyvatel k zakládání nových usedlostí. Bohatý zeman Pras zde vystavěl usedlost a jeho ohrazený statek se nazýval týn. Odtud vznikl název Prasův týn až k postupné úpravě Prosetín.

První zápis je zaznamenán v zemských deskách k roku 1424. Je od rychmburského správce Hycha z Rané. Od té doby (od roku 1460) obec patřila cele do majetku města Skutče.

Prosetín je obec známá svými granodioritovými lomy v okolí. V blízkosti jsou i lomy bývalé, jako kupř. zatopený u Otáňky či kaňonovitý u Leštinky. Nacházely se tu kdysi i minerály jako granát, epidot, orthoklas, kalcit, muskovit, natrolit, turmalín aj.

Východně od železniční zastávky jsou chráněné bažinaté louky s bohatým výskytem vzácných rostlin a je to i významné hnízdiště ptactva.

Zdejší kaple má zcela moderní zevnějšek se starobylým vnitřním zařízením. Pozoruhodný je pomník padlých obou světových válek. Je svým způsobem zajímavý tím, že je to velký balvan, který má ve svém středu umístěné dvě bronzové desky se jmény padlých.

V obci je krásná vilová čtvrť a rozvíjející se nová výstavba. Na konci místní komunikace u hřiště dub letní s obvodem kmene 365 cm.

Napsal Matěj Zelinka

Demografické údaje