Obec Přibyslav je malebná vesnička postavená na úpatí Orlických hor na táhlém kopci v nadmořské výšce 500 m. Z části je obklopena lesy s nádherným výhledem do kraje až 80 km daleko. Je vzdálená 3 km od Nového Města nad Metují a 6 km od Náchoda.

Hledat firmy v obci Přibyslav
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 402 firem

Hořičky č. 7114,75 km

Deštné v Orlických horách č. 17916,54 km

Libňatov č. 16816,88 km

Jaromírova 91, Jakubské Předměstí, Jaroměř17,18 km

Školní 81, Josefov, Jaroměř17,37 km

Traxlerova 110, Josefov, Jaroměř17,38 km

Tmavý Důl 633, Rtyně v Podkrkonoší17,51 km

3. května 611, Úpice17,69 km

nám. Československé armády 3, Jaroměř17,81 km

Národní 1109, Úpice17,93 km

nám. Československé armády 16, Jaroměř17,93 km

Palackého 1077, Úpice17,94 km

nám. Československé armády 17, Jaroměř17,95 km

nám. Československé armády 21, Jaroměř17,97 km

nám. Československé armády 49, Jaroměř18,00 km

Hořenice č. 4518,00 km

Regnerova 1101, Úpice18,01 km

U Mlýna 285, Josefov, Jaroměř18,02 km

Husova 968, Pražské Předměstí, Jaroměř18,35 km

Husova 69, Pražské Předměstí, Jaroměř18,37 km

Historie obce Přibyslav celá historie

Obec Přibyslav je malebná vesnička postavená na úpatí Orlických hor na táhlém kopci v nadmořské výšce 500 m. Z části je obklopena lesy s nádherným výhledem do kraje až 80 km daleko. Je vzdálená 3 km od Nového Města nad Metují a 6 km od Náchoda. V současné době zde žije 172 obyvatel v šedesáti rodinných domcích.

Kdy byla obec založena se nedá přesně určit, ale jsou zprávy, které říkají, že zde v jedenáctém století stály chalupy. Zdejší obyvatelé se po mnoha staletí živili zemědělstvím a lesnictvím. Také zde byly provozovány různé řemeslné práce jako např. kovářství, truhlářství, tkalcovství atd. Až v minulém století při rozkvětu průmyslu začali někteří lidé docházet do továren spádových měst – Náchoda a Nového Města nad Metují.

První zmínka o kulturním životě v obci se váže ke knihovně, která byla založena v roce 1836. První knihy byly darovány nebo koupeny ze sbírky peněz vybranými občany. Půjčování knih a časopisů pokračuje i v dnešní době.

Nejstarším a dosud činným spolkem v obci jsou hasiči. Sbor dobrovolných hasičů byl založen r. 1890 počtem 21 členů. Sbor se zúčastňoval veřejných slavností a župních zájezdů. Pořádal zábavy, plesy, posvícení.Také se zde od r. 1919 hrálo divadlo, které bylo hlavním činitelem veřejného a kulturního života. Poslední představení bylo sehráno před válkou, která hraní přerušila a již nebylo obnoveno.

V průběhu let byly v obci založeny spolky jako Svaz žen, Červený kříž, Tělovýchovná jednota, Svaz mládeže a Myslivecké sdružení. Byly pořádány různé přednášky, mikulášská nadílka, dětský den, karnevaly,turistické pochody, tajné výlety, nedělní odpolední čaje, májové vínky i vítání občánků.

V současnosti je aktivní pouze Sbor dobrovolných hasičů, který má soutěžní družstva mužů, žen, starších a mladších žáků. Od r. 1993 pořádá vlastní soutěž „Přibyslavský pohár“, na kterou jsou zvány sbory z okolních vesnic. Hasiči jsou pořadateli hlavně tradičního posvícení se „Stínáním kohoutů“, které je proslaveno v širokém okolí.

Veškeré kulturní a společenské akce byly pořádány v místním hostinci, který během několika let prošel mnoha rekonstrukcemi.

Ke sportovnímu vyžití místní mládeže slouží menší víceúčelové hřiště. Také zde máme obecní prodejnu se smíšeným zbožím a koupaliště, které vybudovali místní občané.

Největší rozkvět obce nastal v posledních asi třiceti letech, kdy se opravovaly a přestavovaly rodinné domky. Také se začaly stavět nové, což stále pokračuje a tím přibývá mladých a studovaných lidí, což je ku prospěchu obce. Opravila se prodejna, hospoda, hasičská zbrojnice, budova OÚ, vybudovalo se hřiště, koupaliště, vyasfaltovaly se všechny obecní cesty, byla provedena generální oprava rozvodu elektřiny a veřejného osvětlení. V posledních letech byl také po celé obci proveden rozvod vody.

Také stojí za zmínku, že z tak malé obce jako je Přibyslav pochází mnoho významných osobností jako např. továrníci Antonín a Stanislav Holubcovi, armádní generál Antonín Rada, generálmajor JUDr. Václav Rousek, plukovník Josef Kosář, podplukovník Jaroslav Macháně, major František Novák a spousta dalších.

Přes obec se také přehnalo několik válečných bitev např. 12. 9. 1745 za vsí směrem k Peklu se střetla císařská vojska s Prusy, kde bylo zabito a pohřbeno 400 mužů. Na tomto místě byl postaven dřevěný kříž, který byl později nahrazen kamenným. Ve válce roku 1866 se také bojovalo v lesích směrem k Bražci. Ranění a mrtví vojáci byli sváženi do Václavic. Ve druhé světové válce se v okolních lesích ukrývali partyzáni, které místní obyvatelé zásobovali potravinami. Když toto zjistili němci, hrozilo Přibyslavi vypálení a postřílení všech mužů. Muži shromážděni na popravu, jen je postřílet, zachránil němec, který byl v tu dobu u starosty obce pana Hanuše, který se za obec zaručil a tím vše zachránil.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.