Kaplička Nanebevzetí Panny Marie se nachází na návsi. R. 1882 byla stržena a na jejím místě vyrostla nová a větší za pomoci obyvatelů Přeštěnice, z nichž se vyznamenali Josef Capouch, Josef Anděl, Václav Podojil, František Kofroň a František Jaroš.

Hledat firmy v obci Přeštěnice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Přeštěnice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

BÁRTŮV DVŮR PŘEŠTĚNICE - Přeštěnice č. 7

ŠTĚPÁNKOVÁ PETRA-ZDRAVÁ OBUV - Přeštěnice č. 37

PENZION MAVL - Přeštěnice č. 6Fotografie u firmy

Historie obce Přeštěnice celá historie

PŘEŠTĚNICE

leží ve vzdálenosti asi 6 km severovýchodně od Milevska na svahu, který se sklání směrem k jihovýchodu. Z nejvyššího vrchu Stráže položeného 610 metrů nad mořem je krásný výhled do okolí a za jasného počasí je vidět i vzdálená Šumava. Pěkný rozhled je také ze samotné vesnice, která má podhorský charakter.

První zmínka v historii pochází z roku 1379. Obec patřila k rožmberskému zboží - k hradu Příběnice. Roku 1530 se vlastníky stavají Švamberkové. Od Václava ze Švamberka kupuje Přeštěnici roku 1551 Oldřich Bechyně z Lažan. Bechyňské panství kupuje roku 1569 Petr Vok z Rožmberka, avšak Přeštěnice zůstává v majetku milevského kláštera až do roku 1575, kdy ji získal Kryštof ze Švamberka. Klášterní majetek později přechází na Hodějovské, těm je však po bělohorské bitvě konfiskován a roku 1623 se vrací milevskému klášteru. V tété době byla Přeštěnice rozdělena na dvě části - Horní a Dolní. Horní část obdržel zpět milevský klášter, Dolní část získávají Čábeliští a ti ji prodávájí pražskému měšťanu a kupci Janovi de Witte, který ji připojil k panství opařanskému.

V součastnosti zahrnuje obce Držkrajov, Týnici a Mlčkov.

DRŽKRAJOV

leží asi 1 km jižně od Týnice v mírném údolí. Je to velmi stará vesnice připomíná se už ve 13. století. V historii měla mnoho vlastníků (např. Rožmberky, Švamberky a Čábelické). Více než sto let patřila jezuitům - nejdříve koleji jindřichohradecké a později až do zrušení řádu(r. 1773) koleji pražské.

TÝNICE

leží asi 3 km východně od Milevska na silnici do obce Přeštěnice. Patřila k majetku milevského kláštera, který mu věnoval jeho zakladatel Jiří z Milevska.

MLČKOV je malá osada jižně od Přeštěnice ve vzdálenosti 0,5 km.

OBEC Přeštěnice

Sídlo úřadu

Přeštěnice č. 17, 39901, Milevsko 1

Osoby

  • p. Dvořák Pavel, starosta

Kontakty