Hledat firmy v obci Přestanov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Přestanov
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

JANSEN DISPLAY s.r.o. - Přestanov č. 5webFotografie u firmy

Dodávka - POS prostředky (prezentace v místě prodeje), klasické produkty (hliníkové plakátové rámy, plastové stojánky, mincovníky), lankový systém, infoservis.

KOLSKÝ KAREL Ing.-STAVEBNÍ FIRMA - Přestanov č. 20

Provádíme stavební práce, půdní vestavby, fasády na klíč, zateplování fasád, sádrokartonářské práce, střechy na klíč (šikmé, ploché), rekonstrukce, také deratizaci, ošetření dřeva, provoz nákladní autodopravy do 3,5 t, přepravu sypkých materiálů atd.

EGRES REAL a.s. - Přestanov č. 5

Historie obce Přestanov celá historie

Ves byla založena ve 12.století a zmiňována v roce 1348, jako léno hradu Most, kdy byl zdejší dvůr s Chuderovem a a Stradovem zničen Ústečany na příkaz krále. V r.1543 dvůr získali Bernhardt a Litold Kelblové z Geisingu a ostatní části včetně Stradova, prodali r.1579 mostečtí v manství jako léno Václavu Kelblovi z Geisingu. V 16. a 17.století náležela vesnice ke chlumeckému panství. Ves byla celá postavená po napoleonské bitvě v r.1813 (zbylo jen č.29). Josef hrabě Westphalen nechal po r.1835 uložit posbírané kosti padlých do hromadného hrobu, který byl založen ve středu malého hájku a označen železným křížem. Za vsí ve směru na Teplice byl dne 29.8.1837 odhalený veliký Ruský pomník za účasti panovníků císaře Ferdinanda Habsburského, cara Mikuláše Ruského a krále Bedřicha Viléma Pruského. (Základní kámen k litinovému pomníku Pietra Nobileho byl položen 29.9.1835). Tzv. strážní domek na pokraji areálu je obdélná empírová stavba půlkruhového odsazeného závěru. Štítová stěna s empírovým portikem je završena nízkým trojúhelníkovým štítem. U křižovatky silnic Stradov-Unčín-Přestanov dala obce v r.1911 postavit tzv. "francouzský" pomník (štíhlý obelisk ze žuly, završený koulí, umístěný na hranolovém soklu se schody, obklopený čtyřmi sloupky s řetězy. Opravu sloupků a zhotovení řetězů v roce 1995 provedl Pavel Doležal z Benešova n.Ploučnicí, 2 nápisové desky zhotovila v r.1994 firma z Chabařovic). V roce 1925 bylo ve vsi postaveno 30 domů hornické kolonie nákladem 2, 279 713 korun). Od roku 1980 byla ves místní částí obce Chabařovice, jako část obce Ústí nad Labem byla 24.11.1990 přičleněna k obci Chlumec. Dne 1.1.1993 se od něj oddělila a získala svou samostatnost. Farnost Chlumec.

Kaple sv. Antonína Paduánského - je umístěna ve středu obce. Obdélná stavba z roku 1855 má půlkruhový závěr a hranolovou zděnou zvonici, završenou jehlancovou střechou. Střecha lodi je sedlová. Strop lodi je sklenut plackou. Na oltáři je umístěna barokní pískovcová socha sv.Antonína z roku 1726 (protože sv.Antonín byl rovněž patronem zdejších horníků). V průčelí má trojúhelníkový štít náznaky volutových křídel. Opravu provedli místní občané v letech 1990-1995. Boholsužby se zde konají příležitostně. Objekt je státem chráněnou kulturní památkou.

Kaple zv.Juchtová - při rozcestí komunikace Unčín-Stradov. Výklenková stavba z r. 1813 má půlkruhový závěr, nárožní pilastry, trojúhelníkový štít a polokuželovou střechu. V nice byla původně umístěna socha Ecce homo. Opravena byla v roce 1995. Objekt je státem chráněnou kulturní památkou.

OBEC Přestanov

Přestanov č. 18, 40317, Chabařovice

Osoby

  • Mgr. Bechyňová Miroslava, starostka

Kontakty

1 části obce: