Hledat firmy v obci Přebuz
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Přebuz 2 firmy

MĚSTO Přebuz - Přebuz č. 7Fotografie u firmy

PENZION KOVÁŘSKÁ BOUDA - Přebuz č. 82

Historie obce Přebuz celá historie

Říká se, že v okolí Přebuzi vládne 8 měsíců zima a 4 měsíce chladno.Není to ale pravda, přijeďte se přesvědčit, jak je zde krásně.

Město Přebuz leží na křižovatce silnic z Nejdku, Šindelové a Stříbrné v okrese Sokolov. První písemné zmínky pochází z roku 1553, kdy Viktorin Šlik udělil obci práva města, ale již ve 13. století se v okolí dolovalo a rýžovalo stříbro. Později se zde doloval cín a pozůstatky o dolování je možné nalézt ještě dnes. Slavná je i tradice paličkování krajek. Pozoruhodnou osobností byl zdejší farář Daniel Josef Ignác z Mayernu. Jeho učenost byla známá daleko za hranicemi Krušných hor. Díky své učenosti a výmluvnosti se propracoval k titulu arcibiskupa pražského. Byl to právě on, kdo zavedl pěstování brambor ve zdejším drsném kraji již v první polovině 18. století.

Ve městě stojí kostel sv. Bartoloměje, v pozdně barokním provedení na jehož hlavním oltáři je barokní olejomalba umučení sv. Bartoloměje. V kostele je namalován obraz města po požáru z roku 1869, dále zde najdeme masivní kamennou křtitelnici gotického tvaru. Kostel má krásně zdobený zvon z cínové slitiny z roku 1565, která byla vytěžena nedaleko odtud.

Dnes ve městě žije 79 obyvatel, děti dojíždí do školy v Rotavě, lékař do města dojíždí 1x za 14 dnů. Za prací dojíždí místní obyvatelé rovněž do okolních obcí Rotavy , Kraslic a Nejdku.

Demografické údaje