Hledat firmy v obci Ouběnice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Ouběnice
Živé firmy - počet: 10, obec Ouběnice

DEKORACE BAŠTA - Ouběnice č. 23

HEJNAL TURISMO s.r.o. - Ouběnice č. 17

KORU DREAM s.r.o. - Ostrov č. 73, Ouběnice

KORU EMBASSY s.r.o. - Ostrov č. 73, Ouběnice

LC SPED s.r.o. - Ostrov č. 45, Ouběnice

OBEC Ouběnice - Ouběnice č. 49webFotografie u firmy

STAVBY ŠÍD s.r.o. - Ouběnice č. 21

ŠÍD FRANTIŠEK - Ouběnice č. 21

VERMARKOP, s.r.o. - Ouběnice č. 15

WATERCOOLER SYSTEM s.r.o. - Ostrov č. 45, Ouběnice

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

STAVBY ŠÍD s.r.o. - Ouběnice č. 21

ŠÍD FRANTIŠEK - Ouběnice č. 21

OBEC Ouběnice - Ouběnice č. 49webFotografie u firmy

Historie obce Ouběnice celá historie

Katastr se dělí na části Ouběnice u Dobříše, kde se nachází Ouběnice a osada Chaloupky o rozloze 292 hektarů a Ostrov u Ouběnic o rozloze 154 hektarů. Ostrov leží kilometr západně od Ouběnic. Části Ouběnice a Chaloupky odděluje říčka Kocába. První historické zmínky o vsi Ouběnice (někdy též uváděné jako Úběnice), se datují k 14. století, kdy byla obec sídlem vladyků z Úběnic, kteří zde vládli po dobu 200 let. V 16. století byla ves rozdělena na dva díly, které posléze změnily majitele. Těmi se stal rod myslíků z Hiršova a rod Leštínských z Podhájí. První zmínka o vsi Ostrov je z pamětí pana Korky z Korkyně na Suchodole a v Ostrově. Pavel Korka z Korkyně, narozen 1522, byl český spisovatel, diplomat, politik, cestovatel a také správce dobříšského panství. Jeho sídlo v Ostrově poctil návštěvou i sám císař Maxmilián. Roku 1605 bylo v Ostrově 14 domů a 72 obyvatel.

Nejstarším rodem ve vsi Ouběnice byl rod Michalů. Pamětní kniha tohoto rodu byla vedena od roku 1739. Právě zásluhou pana Františka Michala byla obec napojena na silniční síť, a to z Ouběnic do Druhlic a do Ostrova, později byla vybudována silnice na Chaloupky a ke Skalici.

Obec měla odjakživa zemědělský charakter. Nacházely se zde větší i menší zemědělské usedlosti.

V 70. letech 20. století se obec stala proslulou pořádáním závodů v sidecarcrossu, jenž se odehrával v Motokrosovém areálu na Kocábě. Místní automotoklub, který založil František Hejnal, pořádal řadu republikových, ale i mezinárodních závodů. V současné době byla činnost obnovena a pořádají se zde setkání motorkářů (Motoorání) a závody v trialu. Ve vsi má také dlouholetou tradici Sbor dobrovolných hasičů, Český rybářský svaz, Český červený kříž a značná část mládeže se podílí na činnosti skautského oddílu v sousední obci Višňová (http://www.visnova.org/index.php). Ke sportovnímu vyžití slouží nohejbalové hřiště, kde se každoročně konná několik turnajů. Zájemci o fotbal se aktivně účastní zápasů Sokola Daleké Dušníky nebo FC Višňová.

Mezi Ouběnicemi a Chaloupkami vybudoval v roce 2005 Martin Kozohorský jelení farmu. Na rozloze 10 hektarů je v současné době 20ti řlenné stádo, které přitahuje pozornost řady návštěvníků i místních (http://jelen-madarskychov.cz/).

V Ouběnicích i Ostrově stojí uprostřed vesnice kaplička, kde se konná pravidelně jednou do roka poutní mše. Obec obnovila v obou kapličkách zvony a zařídila automatické zvoněmí. Život občanů je tak každé ráno, poledne i večer doprovázen zvukem zvonů.

Osadou Chaloupky prochází modře značená turistická trasa, která zájemce provede po včech zajímavostech zdejšího okolí. Milovníky cykloturistiky možná zklame, že tudy nevede žádná značená cyklostezka, ale obec Ouběnice a její okolí je pro tuto činnost doslova stvořeno. V blízkosti osady Chaloupky je významné archeologické naleziště, které by neměl minout žádný milovník historie. K odpočinku lákají okolní lesy, potůčky a rybníky. Zájemci se zde mohou věnovat jak aktivnímu tak pasivnímu odpočinku.

OBEC Ouběnice

Ouběnice č. 49, 26301, Dobříš

Osoby

  • p. Bumba Zdeněk, starosta

Kontakty

2 části obce: