Hledat firmy v obci Osičky
Nabídka práce v okolí 30 km 711 firem
Sladkovského 484, Zelené Předměstí, Pardubice13,92 km
Hradební 860/7, Hradec Králové13,94 km
17. listopadu 235, Zelené Předměstí, Pardubice13,97 km
Pražská 341, Zelené Předměstí, Pardubice14,00 km
Na Brně 362/15, Nový Hradec Králové, Hradec Králové14,01 km
Akademika Bedrny 531/8a, Věkoše, Hradec Králové14,01 km
Na Kotli 1201/27, Hradec Králové14,01 km
Na Kotli 1201/27, Hradec Králové14,01 km
Pardubická 1630, Přelouč14,02 km
Na Brně ul., Nový Hradec Králové, Hradec Králové14,06 km
Pilnáčkova 487/3a, Věkoše, Hradec Králové14,08 km
Teplého 2141, Zelené Předměstí, Pardubice14,10 km
Teplého 2141, Zelené Předměstí, Pardubice14,10 km
Teplého 2141, Zelené Předměstí, Pardubice14,10 km
Průběžná 712/1, Nový Hradec Králové, Hradec Králové14,11 km
Jiráskova 20, Zelené Předměstí, Pardubice14,11 km
Masarykovo náměstí 45, Přelouč14,12 km
Štrossova 44, Bílé Předměstí, Pardubice14,13 km
Pardubická 1571, Přelouč14,13 km
V Ráji 786, Zelené Předměstí, Pardubice14,16 km
Historie obce Osičky celá historie
Archeologické nálezy dokladují osídlení dnešních Osiček již z doby předhistorické.
Historických zpráv o Osičkách sezachovalo poskrovnu. Stará kronika byla v okupaci uchována neznámo kde a novou obec doposud nezaložila. Osičky však bývaly vhistorii vždycky uváděny v souvislosti s Osicemi a s nimi sdílely svůj osud.
Od 11. století patřily opatovickému klášteru. Pojeho vylepšení v husitských válkách získal vesnici s poddaným lidem Diviš Bořek z Miletínka a ke konci 15. století ji drželi Pernštejnové. Když pardubické panství koupila císařská komora, přestali poddaní sloužit feudálům a vládli jím císařští hejtmani.
Na robotu chodili nevolníci z Osiček ke Starým Ždánicům. Na císařském panství byl útlak snesitelnější než při dobřenickém zámku, a proto se poddaníani nepřipojili k selské rebelii v roce 1775.
Vesnice si dlouho uchovala svůj zemědělský charakter. Zůstala bez průmyslového dělnictva, i když se půdy nedostávalo. Na počátku 20. stoletíse rozvíjela jen pomalu a první světová válka utlumila její hospodářský růst docela. Protože ve válečných letech zbyla v obci jen mizivá menšina mužů, byl dokonce rozpuštěn i požárnický sbor. K zlepšení místních poměrů došlo až ve dvacátých letech, kdy se drobným zemědělcům dostalo skromného přídělu z parcelace dobřenického velkostatku.
Za fašistickéokupace zůstaly Osičky ušetřeny obětí na lidských životech.Od roku 1944 zbíhali ze zajateckých transportů sovětští vojáci, tvořili nenápadné skupinky a obyvatelstvo je skrývalo. Nešetřilo přitom potravinami ani léky. Protože obec leží ododál hlavní silnice, kudy před sovětskýmo tanky prchaly na západ zbytkySchornerovy armády, proběhly v Osičkách květnové revoluční dny v klidu.
Před 2. světovou válkou zde místní akcionáři založili Družstevní sušárnu čekanky. Ta však byla v průběhu války uzavřena. V době družstevníhohospodaření se z ní stalo skladiště zrnin. V období reálného socialismuse obec stala součástí střediskové obce Lhota pod Libčany.
Demografické údaje
Obec Osičky
Osičky č. 19, 50327, Lhota pod Libčany
Osoby
- p. Dostálová Štěpánka, starosta
Kontakty
- 724 183 063
- obec@osicky.cz
- www.osicky.cz
Vlajka












