Turisté v Oseku u Rokycan naleznou i zajímavé pamětihodnosti. Jsou jimi kostel Nanebevzetí Panny Marie z 2. pol. 13. stol. a původní gotická tvrz, která byla renesančně přestavěna ve 2. pol. 16. století. V neposlední řadě sem patří i letohrádek Kamýk

Hledat firmy v obci Osek
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

ZŠ A MŠ Osek - Osek č. 16Fotografie u firmy

COOP Osek - Osek č. 55

AUTOJEŘÁBY PLZEŇ, ROKYCANY APOLLON - Osek č. 1web

Historie obce Osek celá historie

Osek vznikl kolem roku 1240 kolonizační činností plasského kláštera severně od Rokycan jako původní gotická tvrz. Obec postupně vlastnila celá řada panovnických rodů.

Listina krále Václava I. s královskou pečetí pro klášter Plasy, v níž je jako svědek mezi jinými též Pudivoj z Oseka. Rok 1240.Historie Oseka je spojena s téměř čtyřistaletou tradicí těžby železa a železářství, jehož počátky se tradují kolem roku 1568. Osek měl proto ideální podmínky. Byl zde výborný zdroj energie v rozsáhlé rybníkářské oblasti (16 rybníků) o rozloze kolem 100 hektarů) a bohaté lesy pro pálení dřevěného uhlí potřebného k tavení železa. Rybníky se postupem času změnily v louky a z lesních porostů, které nebyly obnovovány, vznikala zemědělská půda. Roku 1673 stála v Oseku vysoká pec a dva kujné hamry, o deset let později zde byl otevřen také důl, protože zdejší ložisko železné rudy bylo mohutné a velmi kvalitní. Až do roku 1816, kdy byla výroba železa zastavena, zde pracovaly 3 hamry. Kovářské řemeslo mělo v obci významnou tradici. Ruda se těžila až do vyčerpání v roce 1850.

Kostel nanebevzetí Panny Marie pochází podle dostupných pramenů z II. poloviny 13. století. Původní gotická tvrz byla renesančně přestavěná ve II. polovině 16. století. Letohrádek Kamýk byl postaven před rokem 1750.

Demografické údaje