Obec Oldřichov v Hájích je podhorskou obcí Jizerských hor. V okolí obce se rozkládá rezervace Jizerskohorské bučiny s naučnou stezkou Oldřichovské háje a skály a dominantou obce Oldřichovským Špičákem (724 m).

Hledat firmy v obci Oldřichov v Hájích
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Oldřichov v Hájích 17 firem

PILA FACEK, s.r.o. - Oldřichov v Hájích č. 4webFotografie u firmy

Klademe důraz na kvalitu výrobku a spolehlivost firmy. Nabízíme – smrkové a modřínové řezivo, krovy, palubky, podlahovky, štítová prkna, terasová prkna, impregnaci, sušení.

POŠTA PARTNER Oldřichov v Hájích - Oldřichov v Hájích č. 5

TANEČNÍ ŠKOLA JOSEF SVOBODA - Oldřichov v Hájích č. 53Fotografie u firmy

VANIŠ DAVID - Filipka č. 305, Oldřichov v HájíchFotografie u firmy

HAUSMANKA U KOZY - Filipka č. 337, Oldřichov v Hájích

OBEC Oldřichov v Hájích - Oldřichov v Hájích č. 151Fotografie u firmy

SUCHOPÝR z.ú. - Oldřichov v Hájích č. 5

J & F PLUS s.r.o. - Oldřichov v Hájích č. 218

TJ SOKOL Oldřichov v Hájích - Filipka č. 304, Oldřichov v Hájích

TROST KAREL - Oldřichov v Hájích č. 76

BALDA VLADIMÍR Ing.arch. - Oldřichov v Hájích č. 286

ZAPADLO MILAN - Oldřichov v Hájích č. 148

BEST WINDOWS s.r.o. - Oldřichov v Hájích č. 20

VEJNAR LUKÁŠ - Oldřichov v Hájích č. 231

VRŇATA ANTONÍN - Filipka č. 319, Oldřichov v Hájích

ALL´ ALLEGRIA - Oldřichov v Hájích č. 70

MŮJOBCHOD-POTRAVINY OLDŘICHOV V HÁJÍCH - Oldřichov v Hájích č. 281

Historie obce Oldřichov v Hájích celá historie

Obec Oldřichov v Hájích, kdysi součást panství Frýdlant v Čechách, patřila od roku 1850 do r. 1920 k politickému okresu Frýdlant v Čechách. Od roku 1920 patří do okresu Liberec.

Obec se sestává z Oldřichova, starého více než 600 let a z mnohem mladší obce Filipka. Roku 1925 k tomu byl přičleněn ještě Betlém, který do té doby patřil k sousední obci Fojtka.

Obec Oldřichov v Hájích leží v údolí Jizerských hor, tvořících dva horské hřbety – Hejnického horského hřebene a Hřebene Fojtka – Kateřinky.

Nejvyšším kopcem v okolí je 721 metrů vysoký Špičák. Do prostorného skalního vršku je vytesán letopočet 1890. Tato oblast je velmi vyhledávaná horolezci. Je tu řada žulových kvádrů a roztodivných tvarů skal s komíny, spárami a žlaby. Ostré hrany skalních krystalů na svislých téměř uhlazených stěnách jsou zpravidla jedinými pomocníky pro nohy a ruce horolezce. Nejvýznamnější věží je asi Uhlířova čapka, která byla zdolána poprvé v září 1891 Adolfem Gahlerem.

Vyskytuje se tu několik odrůd žuly: žula žlutobílá, písmová. Žíly křemene, uložené tu a tam v žule, obsahovali kdysi polodrahokamy. Hledači kamenů tu nacházeli křišťál, záhnědu, topasy, ametysty a jiné drahokamy jako je slída, bělec, muskovit a živec.

Oldřichovem protéká řeka Jeřice.

Název obce Oldřichov je již zaznamenáno v urbáři roku 1361, později Wes Oldřichov, zaznamenáno naposledy r. 1751. Německý název Busch-Ullersdorf se poprvé objevuje na mapě r. 1720, později Pusch-Ullersdorf. Název Oldřichov vznikl zřejmě na počest majitele panství Oldřicha II. z Biberštejna.

Oldřichov byl nazýván rustikální (selskou) vesnicí, jelikož vznikl před feudalismem. To znamenalo, že celá obec patřila společně všem místním sedlákům zcela nerozdělena.

Demografické údaje