Obec Miřetice (německy Miřetitz, od roku 1939 Mirschetitz) se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325.

Hledat firmy v obci Miřetice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Miřetice 18 firem

ČESKÁ POŠTA Miřetice u Hlinska - Čekov č. 45, Miřetice

PENZION A RESTAURACE NA MAJLANTĚ - Čekov č. 12, Miřetice

ZŠ a MŠ Miřetice - Miřetice č. 4Fotografie u firmy

OBEC Miřetice - Miřetice č. 66Fotografie u firmy

SUR-RON-MOTO.CZ - Bošov č. 41, Miřetice

MŠ Miřetice - Miřetice č. 13

SOKOL FALCO s.r.o. - Miřetice č. 27

ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ, MO Miřetice - Miřetice č. 66

COOP TUTY Miřetice - Miřetice č. 23

PAMÁTNÍK LEŽÁKY - Dachov č. 75, Miřetice

KSP MIŘETICE-LEŽÁKY, p.s. - Miřetice č. 36

ŽAMPACHOVÁ VĚRA - Miřetice č. 38

BACKER ELTOP, s.r.o. - Miřetice č. 32

DOSTÁL TOMÁŠ MUDr. - Miřetice č. 31

PECHÁČEK LUBOMÍR MUDr. - Miřetice č. 31

ELMONT-P s.r.o. - Miřetice č. 120

MUDr. JANA MARELOVÁ s.r.o. - Miřetice č. 187

LÉKÁRNA MIŘETICE - Miřetice č. 39

Historie obce Miřetice celá historie

V dávné minulosti na území našeho okresu existovaly újezdy, které vlastnily zdejší půdu i vesnice. Byly to újezdy žestocký, podlažický a bojanovský.

Naše vesnice patřily k újezdu podlažickému. Jmenovitě to byly Havlovice, Dachov, Miřetický dvůr, Čekov, Bošov. Centrem tohoto újezdu byl podlažický klášter, který vznikl před rokem 1157.

Část osady Švihov patřila roku 1437 ke Smrčku, který vlastnil Apolon z Křivan. Zmínka při převzetí majetku roku 1464 Janem Horinou z Honbic je Švihov ještě uváděn. Zbytek osady patřil k Lukavici.

Z dlužního zápisu z roku 1487 vyplývá, že mezi zboží Žumberka patří i vesnice Havlovice, Bošov, Krupín, Švihov. 14.října 1510 majitel Žumberka Jan Janovský ze Soutic prodal mimo jiné i Havlovice, Bošov, Krupín, Švihov Mikuláši Trčkovi z Lípy. Roku 1529 jsou tyto vesnice opět v držení Janovských. 30.prosince 1552 přejímá majetek Ctirad Mazanec z Újezdce. Dalším majitelem je jeho zeť Václav Záruba z Hustiřan. Roku 1539 jsou odprodány od podlažického panství včelákovské hory, pod které náležely také vesnice Dachov, Miřetice, Čekov a část Bošova.

Roku 1654 vlastní Přestavlky Hynek Talacko z Věštic. K jeho panství patří 4 sedláci a 4 chalupníci v Dachově, 4 sedláci a 3 chalupníci v Čekově a 1 sedlák v Bošově. Ten roku 1657 umírá a nástupce je jeho strýc Adam Jindřich Talacko z Věštic, pán na Libanicích. Roku 1668 i on umírá a majetek přebírá jeho syn Leopold. Ten 19. prosince roku 1699 dvůr Miřetice s pivovarem a 2 mlýny, vsí Dachov, Čekov a díl Bošova prodává hraběnce Barboře Lidmile Zárubové z Hustiřan. Roku 1703 kupuje majetek Norbert Leopold Liebstein z Kolovrat. Vesnice vlastnil do roku 1716, pak přebírá majetek syn František.

Roku 1790 patří Miřetice, Dachov, Čekov do Přestavlk. Roku 1829 přechází tyto vesnice k panství Auerspergů. Od roku 1848 vznikají politicky samostatné obce, jsou to Miřetice, ke kterým patří osady Čekov a Dachov. Louka s osadami Dubová a Havlovice a Krupín s osadami Bošov a Švihov. Obec Krupín kolem roku 1890 zvětšena připojením osad Bratroňov, Ctětín, Vranov a Strkov.

Listopadu roku 1927 dochází k rozdělení obce Krupín. Švihov se stává obcí s osadami Krupín a Bošov.

V roce 1981 dochází ke spojení obce Švihov a obce Miřetice. Toto uspořádání trvá dodnes. K obci Miřetice patří osady Bošov, Švihov, Krupín, Dachov, Dubová, Havlovice, Čekov a vypálená osada Ležáky.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.