Obci dominuje gotický kostel sv. Stanislava založený císařem Karlem IV. v roce 1353, který byl v 18. století barokně přestavěn. U tohoto chrámu byl odhalen pomník padlým v 1. světové válce a také tady rostou dvě památné lípy malolisté.

Hledat firmy v obci Mořina
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Historie obce Mořina celá historie

Historie obce Mořina sahá do doby Karla IV., který ves daroval v roce 1338 Emauzkému klášteru v Praze. Samostatný "Vladyčí dvůr" vlastnil od roku 1359 malíř Karla IV. - M. Wurmser a po něm Jetřich Pražský.

Posledním vlastníkem "Vladyčího dvora" na Mořině byl mistr Theodorik, který jej dostal jako honorář za krásnou výzdobu kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn.

Významnou historickou památkou obce Mořina je kostel sv. Stanislava, který byl postaven v roce 1353 na místě slovanského pohřebiště "Moráně". Další historickou památkou je židovský hřbitov, který byl po roce 1990 pietně upraven (židovská syngoga na Mořině byla po svém zrušení ve 20-tých letech minulého století upravena na sokolovnu, která již v sočasné době neexistuje, protože jí vlastní soukromá osoba, která ji využívá k jiným účelům). Další významnou památkou obce je pomník padlým vojákům z Mořiny v 1. světové válce, který je umístněn v zadním traktu "Urnového háje Mořiny". Mezi současná významná místa Mořiny, která jsou celosvětovou veřejností často navštěvovaná, jsou lomy Velká a Malá Amerika, Lom Mexiko (Trestanecký lom) a lom Kanada.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.