Neustupov patří k nejstarším osadám v naší krajině. Pravděpodobně již v 9. stol. zde stávala tvrz, což potvrdil archeologický průzkum.

Hledat firmy v obci Neustupov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Neustupov
Živé firmy - počet: 8, obec Neustupov

ČICHOVSKÝ DAVID - Neustupov č. 75

GRIFLOG, s.r.o. - Neustupov č. 24

HAUSBOT.CZ - Jiřetice č. 34, Neustupov

HOLÁNEK LUBOŠ - Jiřetice č. 8, Neustupov

KOVOVÝROBA TREFIL s.r.o. - Dolní Borek č. 7, Neustupov

MĚSTYS Neustupov - Neustupov č. 94

POŠTA PARTNER Neustupov - Neustupov č. 63

STATEK VLČKOVICE, o.p.s. - Vlčkovice č. 1, Neustupov

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

GRIFLOG, s.r.o. - Neustupov č. 24

HAUSBOT.CZ - Jiřetice č. 34, Neustupov

MĚSTYS Neustupov - Neustupov č. 94

Historie obce Neustupov celá historie

Neustupov patří k nejstarším osadám v naší krajině. Pravděpodobně již v 9. stol. zde stávala tvrz, což potvrdil archeologický průzkum. Své jméno dostal od vladyky Neostupa, který tu již v 11. nebo na začátku 12. stol. založil statek Jeho sídlo, při němž pak záhy povstala i osada s kostelem, bylo nazváno Neustupov (prvotně Neostupov). První písemné zmínky jsou z roku 1185, kdy se tento vladyka podepsal jako svědek na listinách vévody Bedřicha a jeho potomek na listinách krále Přemysla Otakara I. v letech 1205, 1218 a 1226.

Z mnoha rodů, které se zde vystřídaly jsou uvedeny ty nejvýznamnější: po rodu Neostupů zde vládl až do pol. 15. stol. spřízněný rod pánů ze Soběšína, dále rod Vidláků ze Slavkova a rod Kaplířů ze Sulevic. Nejznámější z nich - Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl za odboj proti Habsburkům jako jeden z 27 českých pánů 21. 6. 1621 popraven na Staroměstském náměstí v Praze. Jeho bezhlavé tělo bylo pochováno v neustupovském kostele a jeho hlava vyvěšena s ostatními hlavami popravených na mostní věži po 10 let.

Lepší časy nastaly, když se stal r. 1654 majitelem hr. František Euseb z Pottingu, císařský tajný rada a komoří. Roku 1666 vymohl u císaře Leopolda I. povýšení Neustupova na městečko a byl mu udělen městský znak. Od hraběte z Pottingu koupil Neustupov r. 1681 bar. Karel Arnošt z Bissingen. Za něho byly povoleny městečku 4 výroční trhy (privilegií ze dne 17. září 1684). Další byl rod Rombaldů (od roku 1809 do roku 1887), jehož potomci zde žijí dodnes. Posledním držitelem panství byl od roku 1892 hraběcí rod Aichelburgů, který byl oblíben a významně přispěl k rozkvětu městečka a okolí. Portrét nejvýznamnějšího z nich - Artuše Aichelburga - zde najdete také.

MĚSTYS Neustupov

Neustupov č. 94, 25786, Miličín

Osoby

  • p. Škréta Josef, starosta

Kontakty