Mladkovská vrchovina, ve které obec Mladkov leží, je nejníže položenou a nejmenší částí Orlických hor s nejvyššími vrcholy pouze okolo 700 m.n.m. (Adam - 765 m.n.m., Studený - 721 m.n.m., Vysoký kámen - 843 m.n.m.) Návštěvníky přitahují zejména význa

Hledat firmy v obci Mladkov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Mladkov
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ZŠ A MŠ Mladkov - Mladkov č. 138web

ČESKÝ SVAZ OCHRÁNCŮ PŘÍRODY Vlčkovice - Vlčkovice č. 40, Mladkov

ŠULC AGROSERVIS MLADKOV - Mladkov č. 95

Historie obce Mladkov celá historie

Mladkov je podhorská vesnice, jejíž zastavěné území leží v nadmořské výšce od 508 do 583 m.n.m. v blízkosti státní hranice s Polskou republikou. Až do 2.poloviny 13.století byl v prostoru dnešní obce pouze rozsáhlý pomezní hvozd bez komunikací, teprve v souvislosti s kolonizační činností na přelomu 13. a 14. století vznikly v tomto hvozdu komunikace spojující Štíty, Mezilesí a Mladkov. V průběhu 1. pol. 14. století byla v lese objevena ložiska kovů, což vyvolalo hornickou kolonizaci, jejímž centrem se stal Mladkov. Až do počátku 16. století byl Mladkov příslušenstvím panství žampašského. V roce 1513 si jej zvolil Jan Žampach z Potštejna za své sídlo - zbudoval si zde tvrz, která stávala nedaleko dnešní mladkovské elektrárny. V roce 1577 se Mladkov uvádí jako městečko, působila zde sklářská huť. Malebné okolí obce a zároveň nízký stupeň osídlení předurčil dané území zejména pro rekreaci, jak krátkodobou tak dlouhodobou.

Z architektonického hlediska patří k největším hodnotám obce vedle církevní architektury zejména dřevěné lidové stavby, dochované v Petrovičkách a v jižní části Mladkova.

V současné době je na seznamu nemovitých kulturních památek:

Kostel sv.Jana Křtitele:

Raně barokní stavba z r.1697, přestavěna 1736 - 44, jednolodní, podélná s polygon. presbytýřem a hranolovitou věží. Po obou stranách křížově sklenuté lodi jsou tři arkádové kaple. Zařízení kostela je barokní, hlavní oltář se sochami sv. Anny a sv. Jáchyma a obrazem křtu Kristova z l. 1841 - 1842.

Socha sv.Jana Nepomuckého:

umístěná u kostela pochází z roku 1756.

Kamenná socha Kalvárie:

umístěná před kostelem sv.Jana Křtitele, kvalitní sochařská práce z produkce místní kamenické dílny pocházející z roku 1848.

Mariánský sloup:

umístěn v západní části náměstí, barokní z 1. čtvrtiny 18. století.

OBEC Mladkov

Mladkov č. 95, 56167, Mladkov

Osoby

  • Ing. Studený Roman, starosta

Kontakty