Obec Lužec nad Vltavou leží v aglomeraci dávného slovanského osídlení podél toku Vltavy, pod jižním cípem území obývaných Pšovany. První písemná zmínka o Lužci pochází z r. 1223. Tehdy byla zbožím mělnické kapituly, později kláštera sv. Jiří v Praze.

Hledat firmy v obci Lužec nad Vltavou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Lužec nad Vltavou
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MŠ Lužec nad Vltavou - 9. května 97, Lužec nad Vltavou

SDH Lužec nad Vltavou-Chramostek - 9. května 165, Lužec nad Vltavou

DELTA LUŽEC, spol. s r.o. - Lužec nad Vltavou č. 325

Historie obce Lužec nad Vltavou celá historie

První písemná zmínka o Lužci nad Vltavou, jako o dvoře poplužním, kapituly mělnické, pochází z roku 1223. Lužec má své jméno po Luhu, který se dosud rozkládá na levém břehu Vltavy. Za vlády Boleslava II. náležela část Lužce panenskému klášteru u sv. Jiří v Praze. 18. září 1760 vznikl v obci požár, který v krátké době zachvátil celou obec. Žárem vyschly i všechny prameny vody. Zrušení nevolnictví v roce 1781 přineslo uvolnění lidu a vliv snah osvobozeneckých. V roce 1784 byla v Lužci vystavěna škola. Jsou zakládány četné spolky. Roku 1869 byl založen Sokol, v roce 1881 byl založen dělnický podporující spolek Vltavan s humánním cílem podpůrným zejména v nemoci. Dále byla založena Matice školská.

Společenstvo smíšených živností, Řemeslnicko-živnostenská beseda, Sbor dobrovolných hasičů a Okrášlovací spolek. V Lužci byl postaven v roce 1862 cukrovar a parní mlýn byl postaven roku 1870.. Narodil se zde výpravný český malíř Miloš Jiránek. Místní dráha z Lužce do Jenšovic byla zahájena dne 26. září 1886. Zdejší telegrafní a poštovní úřad byl otevřen 12.8.1888. Laterární kanál z Vraňan do Hořína přes Lužec byl dokončen v roce 1907. V období mezi dvěma světovými válkami se zde rozvíjela továrna na chladící stroje firmy Bratři Horákové. V šedesátých letech 20. století se v Lužci rozvinul stavební průmysl v továrnách Prefa a Průmstav na výrobu panelů a betonových rour. V obci se rovněž rozšířil průmysl dřevařský firmy Delta. Obec měla v roce 1993 základní a mateřskou školu, kulturní dům s tělocvičnou, dům služeb, řadu obchodů, čtyři průmyslové závody a rozvíjející se živnostenské podnikání v různých odvětvích.

OBEC Lužec nad Vltavou

Sídlo úřadu

1. máje 176, Lužec nad Vltavou, 27706, Lužec nad Vltavou

Osoby

  • p. Rollo Patrik, starosta

Kontakty