Na křižovatce silnic I. a III. třídy je již více než 100 let vybudován památník Dr. Kudlicha, který se zasloužil o zrušení roboty. Dále jsou v obci boží muka a Pomník polským osvoboditelům.

Hledat firmy v obci Ludvíkovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Ludvíkovice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HALUZA MIROSLAV - Ludvíkovice č. 128

POKORNÁ MARTINA MUDr. - Ludvíkovice č. 71

VOLF LUKÁŠ - Ludvíkovice č. 149

Historie obce Ludvíkovice celá historie

Vznik osady Ludvíkovice se váže k německé kolonizaci území koncem třináctého a začátkem čtrnáctého století, kdy král a šlechta povolali do Čech kolonisty z Německa, aby využili dosud pustého území. Název vesnice se odvozuje od vůdce těchto kolonizátorů: Ludvíkovice = ves lidí Ludvíkových (dle díla Antonína Profouse Místní jména v Čechách).

Noví kolonisté zakládali celé skupiny osad, lišících se od starých českých už svým půdorysem (dlouhé osady). Staré české osídlení šlo po břehu Labe a nevzdalovalo se příliš od něho a na severu sahalo pouze po Děčín. Němečtí kolonisté osidlují především velké plochy na východ od Labe. Střediskem byl hrad Scharfenstein (Ostrý) vybudovaný v 30. letech 13. století Markvartem Heřmanicem na Ploučnici, bratrem Markvartovým byl Beneš z Heřmanic (1197-1222).

Od roku 1981 do roku 1992 byla obec součástí města Děčín, poté se opět osamostatnila. Součástí obce byla dříve osada Kámen (která je nyní samostatnou obcí) a osada Folknáře

(nyní část Děčína).

OBEC Ludvíkovice

Sídlo úřadu

Ludvíkovice č. 71, 40713, Ludvíkovice

Osoby

  • Bc. Šturma Jiří, starosta

Kontakty

1 části obce: