Šumavská vesnice Lipovice se nachází blízko Prachatic. Dominantou obce je "Lipovická tvrz", která od roku 1693 sloužila jako sýpka, dům čp. 4 se složitě členěným štítem z roku 1857 a kaple z 1. poloviny 19. století s oltáříkem. Obě stavby byly zhotov

Hledat firmy v obci Lipovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 287 firem

Stachy č. 26623,76 km

Štěchovice č. 1123,97 km

Zahradní 225, Hradiště, Písek24,05 km

Za Nádražím 2687, Budějovické Předměstí, Písek24,13 km

Malé Nepodřice č. 41, Dobev24,17 km

Malé Nepodřice č. 53, Dobev24,26 km

Na Rozhledně 282, Hradiště, Písek24,48 km

K Lipám 132, Hradiště, Písek24,50 km

Maltézské náměstí 232, Radomyšl24,53 km

Mnichov č. 12924,72 km

Hradišťská 2454, Budějovické Předměstí, Písek24,88 km

U Vodárny 1506, Budějovické Předměstí, Písek24,98 km

U Vodárny 1506, Budějovické Předměstí, Písek24,98 km

U Vodárny 1506, Budějovické Předměstí, Písek24,98 km

Nádražní 2129, Budějovické Předměstí, Písek25,04 km

Soběšice č. 16325,06 km

Hradišťská 2707, Budějovické Předměstí, Písek25,08 km

třída Přátelství 2065, Budějovické Předměstí, Písek25,08 km

Průběžná 2753, Budějovické Předměstí, Písek25,18 km

Hradišťská 326, Budějovické Předměstí, Písek25,18 km

Historie obce Lipovice celá historie

První zpráva o Lipovicích a její tvrzi pochází z roku 1386. V této době patřila vesnice a tvrz Janu z Lipovic.

Nejstarší archeologické památky, které byly v Lipovicích při kopání ve sklepě tvrze nalezeny, pocházejí z doby vlády Vladislava II., na konci 12. století. Jsou jimi střepy tlačených ozdob z doby románské.

Vesnice a tvrz Lipovice patřila mezi významná vladycká sídla a byla v držení rodu Lipovských z Lipovic.

Tvrz, která od roku 1693 sloužila jako sýpka, budí starověkým zjevem již zdaleka pozornost. Je postavena na výšině, takže z ní můžeme pozorovat vesnice: Budkov, Chlumany, kopce Libín a Boubín. Rysy mohutné stavby se dochovaly do dnešních dnů. Tvrz chránil hluboký příkop, ještě dnes je ke straně silnice patrný.

Vstup do tvrze je přístupný ze dvora, dále pokračuje přístavkem po schodech. Celé schodiště je goticky klenuté. Největší místností je ve tvrzi tmavá kuchyně. Zde se nachází starožitný vlašský krb. Nad ním je nyní už jen málo vidět rýsování figur v malbě. Nad malbami býval pověšen znak Lipovských z Lipovic.

Do prvního patra se chodilo, dnes už zrušenou a zazděnou, pavlačí. Zde jsou také goticky klenuté prostory a malé místnosti se střílnami ve zdi. V druhém poschodí bývaly síně, které mají okna ke vsi. Ve výklencích zdí jsou po celé šíři umístěna kamenná sedátka. Na nádvoří a kolem tvrze se i nyní nacházejí prostorné sklepy, ve kterých se kdysi nacházely zásoby potravin. V případě nebezpečí se zde schovávali lidé a utíkali podzemní chodbou, která vede do lesa Na Luhu a na hrad Helfenburg!

V obci stojí dům čp.4 se složitě členěným štítem ve stylu selského baroka z roku 1857 a kaple z 1. poloviny 19. století s oltáříkem rovněž ve stylu selského baroka, obojí od Jakuba Bursy.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.