První zmínka o vsi pochází ze druhé poloviny 14. století, od té doby se zde vystřídalo několik vlastníků. K nejznámějším majitelům patřil zeman Beneš z Mokrovous. Posledním majitelem byla hraběnka Schaffgotschová, která koupila obec roku 1707.

Hledat firmy v obci Mokrovousy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Mokrovousy 15 firem

OBEC Mokrovousy - Mokrovousy č. 18webFotografie u firmy

První zmínka o vsi pochází ze druhé poloviny 14. století, od té doby se zde vystřídalo několik vlastníků. K nejznámějším majitelům patřil zeman Beneš z Mokrovous. Posledním majitelem byla hraběnka Schaffgotschová, která koupila obec roku 1707.

ROMAN VĚCHET s.r.o. - Mokrovousy č. 94

MIKROREGION NECHANICKO - Mokrovousy č. 18

HRUŠKA Mokrovousy - Mokrovousy č. 3

ŠTINDL MICHAL - Mokrovousy č. 99

CHMELÍČEK LIBOR - Mokrovousy č. 101

LANGR ZBYNĚK - Mokrovousy č. 81

AURA CANIS - Mokrovousy č. 51

LÁŠA MICHAL - Mokrovousy č. 67

MOOKRS, s.r.o. - Mokrovousy č. 111

KUBÁTOVÁ IVA - Mokrovousy č. 73

HOLUBEC MILAN - Mokrovousy č. 85

REKONSTRUKCE-HK - Mokrovousy č. 9

PRAŽÁK RADEK - Mokrovousy č. 118

PODLAHY GEBAUER PAVEL - Mokrovousy č. 39

Historie obce Mokrovousy celá historie

První zmínka o vsi pochází ze druhé poloviny čtrnáctého století od kdy se zde vystřídalo několik vlastníků. K nejznámějším majitelům patřil zeman Beneš z Mokrovous. Posledním majitelem byla hraběnka Schaffgotschová, která koupila obec roku 1707 a připojila ji k velkostatku sádovskému. Po zničení zámku Sadová požárem koupila obec rodina Harrachů, které mimo jiné patřil i zámek Hrádek u Nechanic. Ale život v obci tady byl už mnohem dříve. Podle posledních archeologických nálezů v lokalitě "Pod kostelem" tady sídlila pravěká osada. Na místě kde budou stát nové rodinné domky byly nalezeny úlomky hliněných nádob a kousky pracovního náčiní (pazourku). Dle předběžného odhadu znalců jde o nález z období neolitu.

Název obce souvisí pravděpodobně s říčkou Bystřice. Ta se často vylévala a tak bývalo v obci vlhko resp. mokro-ve-vsi a vlivem podkrkonošského nářečí vznikl název Mokro-vo-usi.

26.července 1914 zasáhla do života Mokrovous první světová válka. Na frontě padlo jedenáct životů občanů Mokrovous. Na jejich počest byl roku 1928 vybudován pomník.

15. března roku 1939 okupanti obsadili hranice republiky a o den později byla v Čechách a na Moravě zavedena německá marka. V roce 1940 bylo nařízeno odstranit z pomníku padlých vše co připomínalo Československou republiku. Obecní tajemník byl pro ilegální činnost uvězněn v koncentračním táboře kde také zemřel. Paradoxem je, že k pomníku padlým obětem I. sv. války se po dlouhá léta ubíraly různé delegace, které tady kladly věnce k výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou.

21.srpna roku 1968 se sovětští vojáci objevili znovu. Pro většinu obyvatel však jako nevítaní vetřelci. 236 občanů podepsalo rezoluci proti okupaci ČSSR spojeneckými armádami.

Rekonstrukce elektrické sítě s výstavbou nové trafostanice umožnilo rozšířit rozvoj obce. V roce 1993 byla v budově OÚ vybudována ordinace dětského lékaře. V rámci projektu obnovy vesnice se podařilo vybudovat most v lokalitě "Do Kříže", parkoviště na místě černé skládky, veřejné osvětlení na cestě ke koupališti a největším investičním záměrem byla bezesporu výstavba vodovodu, plynofikace obce a rekonstrukce mlýnského náhonu a rybníka. Rekonstrukci prodělalo i koupaliště. Byla vybudována také provozovna občerstvení a sociální zázemí. Všechny práce směřovaly k roku 1995, kdy se právě na koupališti konala velká část oslav výročí 100 let založení Sboru dobrovolných hasičů. Koupaliště se tak stalo centrem odpočinku a relaxace obyvatel. V červnu 2000 se v areálu konalo setkání rodáků spolu s hasičskou soutěží a dětským dnem.

Mokrovousy mají zájem na dalším rozvoji, a proto se ve dvou lokalitách probíhá výstavba několika obytných domů. V plánu je výsadba zeleně, úprava "točny" pro autobusy s vyznačením dopravních značek a celkovou opravu by si zasloužil obecní úřad.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.