Leština u Světlé je obec v okrese Havlíčkův Brod, pod obec spadají osady Dobrnice, Leština u Světlé, Štěpánov a Vrbice. Z památek tu najdeme hřbitovní kostel sv. Kříže v Dobrnicích z konce 17. století. Poblíž obce se nachází Milovský rybník.

Hledat firmy v obci Leština u Světlé
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Leština u Světlé
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

BAREŠ STANISLAV - Vrbice č. 43, Leština u Světlé

PRIMA OFFICINA s.r.o. - Leština u Světlé č. 152

DOLAN VLADIMÍR - Leština u Světlé č. 108

Historie obce Leština u Světlé celá historie

Obec Leština u Světlé se nachází na území okresu Havlíčkův Brod a náleží pod Kraj Vysočina. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Světlá nad Sázavou. Obec Leština u Světlé se rozkládá asi 25 km severozápadně od Havlíčkova Brodu a 15 km od severně od města Světlá nad Sázavou. Z turistického a geografického hlediska patří do širší oblasti Českomoravské Vysočiny. Území této středně velké obce trvale obývá cca 610 obyvatel. Leština u Světlé se dále dělí na čtyři katastrální území, konkrétně to jsou; Leština u Světlé, Dobrnice, Štěpánov a Vrbice.

Obec Leština u Světl leží v průměrné výšce 455 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1327. Celková katastrální plocha obce je 1821 ha, z toho orná vůda zabírá 41%. 1/3 katastru obce je porostlá lesem. Vzhledem k geografické poloze bychom nalezli v obci velmi málo ploch s travnatým povrchem.

Děti školou povinné mají v obci k dispozici Základní školu od 1. – 4. ročníku se sídlem v Dobrnicích a Mateřská škola slouží předškolákům v Leštině u Světlé. Pro využití volného času je v obci k dispozici sportovní hřiště s travnatým i umělým povrchem, dětské hřiště s herními prvky a pinpongový stůl. Dále bychom v obci našli knihovnu, kadeřnictví, masáž a pohostinství.

Obyvatelé mohou využívat plynofikaci, místní kanalizaci a veřejný vodovod.

Obcí vede železniční trať, na které je zřízena stejnojmenná stanice, a silnice druhé třídy II/130 a II/346, kterou obyvatelé využívají převážně k přepravě do školy, zaměstnání, obchodů, lékaři atd. ve směru Havlíčkův Brod – Kolín a zpět.

Autobusová doprava jezdí směrem Golčův Jeníkov - Ledeč nad Sázavou a zpět.

Na konci roku 2012 bylo v obci Leština u Světlé evidováno 152 čísel popisných a 425 obyvatel s trvalým pobytem na území obce.

OBEC Leština u Světlé

Leština u Světlé č. 51, 58286, Leština u Světlé nad Sázavou

Osoby

  • Ing. Krajíček Karel, starosta

Kontakty