Hledat firmy v obci Lázně Toušeň
- Auto, moto(3)osobní, pneu, ND, STK, autopůjčovny, autoškoly, ...
- Bazary(1)auto-moto, elektro, nábytek, second-hand, ...
- Bezpečnost(2)BOZP, PO, hasiči, alarmy, trezory, potřeby, ...
- Doprava, dopravní technika(3)taxi, stěhování, kontejnery, jeřáby, výtahy, ...
- Drogerie, barvy, chemie(3)parfumerie, laky, stříkací pistole, malíři, maziva, ...
- Dřevo, plasty, sklo(2)truhláři, pryž, vstřikování, zasklívání, porcelán, ...
- Ekologie, nerosty, obaly(3)ČOV, skládky, kámen, písek, palety, karton, ...
- Elektro, foto(5)spotřebiče, autorádia, hromosvody, dabing, ...
- Energetika, topení(1)elektrárny, teplo, plyn, kamna, tepelná čerpadla, ...
- Finance, ekonomika, právo(1)úvěry, leasing, pojištění, účetnictví, advokáti, ...
- Kancelář, telekomunikace, potřeby(3)kopírky, pokladny, faxy, telefony, papírnictví, ...
- Klenoty, bižuterie, starožitnosti(1)šperky, hodinářství, starožitnosti, restaurování, ...
- Nábytek, interiéry(6)čalounění, koberce, lina, žaluzie, kuchyně, židle, ...
- Potraviny(2)cukrárny, uzeniny, nápoje, sodobary, gastrozařízení, ...
- Reality(2)byty, pozemky, kanceláře, sklady, bytová družstva, ...
- Reklama, informace(1)výstavy, gravírování, písmomalířství, informační centra, ...
- Restaurace, ubytování(2)stravování, jídelny, stravenky, vinárny, hotely, kempy, ...
- Služby, obchod, prodej(5)péče o tělo, hlídání dětí, personalistika, regály, úklid, ...
- Sport(2)koupaliště, areály, bazén, fitness, tenis, bowling, HC, ...
- Stavebnictví(10)projekce, izolace, střechy, materiál, podlahy, zedníci, ...
- Strojírenství, kovo(4)CNC soustružení, jednoúčelové stroje, hutní materiál, ...
- Textil, obuv, dětské zboží(2)boty, lůžkoviny, oděvy, látky, šicí stroje, krejčovství, hračky, ...
- Úřady, správa(3)magistráty, policie, sdružení, církve, pošta, rozhlas, TV, ...
- Voda, vzduchotechnika(3)koupelny, čerpadla, studny, sanita, větrání, klimatizace, ...
- Výpočetní technika, internet(1)hardware, software, ADSL, internetové kavárny, webdesign, ...
- Vzdělání, jazyky(3)školství, semináře, kurzy, internáty, překlady, tlumočení, ...
- Zábava, kultura(1)herny, hudba, divadla, hostesky, ...
- Zahrada, zemědělství, zvířata(3)trávníky, květinářství, sekačky, traktory, farmy, útulky, ...
- Zdravotnictví, zdravotní služby a technika(2)oční optika, lékaři, nemocnice, poradny, domovy, ...
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více
ABC PLUS PODLAHY - Zápská 195, Lázně Toušeňweb

Zabýváme se vzorkovým prodejem a pokládkou koberců, PVC a plovoucích podlah včetně veškerého servisu, návrhu a zaměření. Od stěrkování podlah, samotné pokládky, lištování až po instalaci přechodových lišt nebo dřevěných prahů.
VEKRA OKNA - Hlavní 456, Lázně Toušeňweb
AEC ELTECH s.r.o. - Hlavní 21, Lázně Toušeňweb
Historie obce Lázně Toušeň celá historie
Starobylý městys Toušeň leží na levém břehu Labe proti soutoku s Jizerou, na valu osídleném po pět tisíciletí. Archeologické nálezy zde dokládají mimo jiné kultury řivnáčskou, staroúnětickou a laténskou. Nejvzácnějším objevem je spirálovitá záušnice, nejstarší nález zlata ve Střední Evropě - z doby 3000 let před Kristem.
Obyvatelé valu střežili labský brod a později přívoz solné stezky, křižující zde obchodní cestu s kontakty se Středním Východem. Slovanské jméno tohoto hradiště z 9. - 10. století pak přešlo i na vodní hrádek s rozsáhlými zálabskými lesy a uchovalo si zvláštnost skloňování: z/do/u Toušeně.
Ve 13. století byla Toušeň součástí věnných statků českých královen, z nichž královna Jitka, manželka Václava II., je k roku 1293 uváděna v písemné souvislosti s toušeňským přívozem. Za Jana Lucemburského se celé zboží stalo lénem pánů z Michalovic. Roku 1338 Toušeň navštívil tehdejší markrabě Karel, pozdější král a císař Karel IV. Za pobytu na Toušeni sepsal rozsáhlou náboženskou uvahu, kterou později včlenil do vlastního životopisu v podobě jeho XI. - XIII kapitoly. Kolem roku 1356 Toušeň z léna vykoupil a listinou privilegií roku 1370 potvrdil její osvobození od daní pro svého bratra markraběte Jana a jeho rod. Od Janova syna markraběte Jošta koupili Toušeň zpět Michalovicové.
Za husitských válek byla Toušeň roku 1421 obléhána vojskem Jana Želivského a obsazena Pražany. Po roce 1468 získal toušeňské statky král Jiří z Poděbrad, jeho synové je však opět prodali. Počátkem 16. století koupil celé zboží pražský primátor Jan Pašek z Vratu, který zahájil renesanční přestavbu hrádku v zámek a hospodářství obohatil založením vinic, chmelnic a rybníků. Zemřel na Toušeni roku 1533. Po přikoupení městečka Toušeně s dvorem a polesím roku 1536 k sousedním majetkům Krajířů z Krajku, bylo celé nové panství i s lesy získáno roku 1547 císařem Ferdinandem I. pro Českou královskou komoru. Jejím nákladem byl toušeňský přechod přes Labe opatřen roku 1562 mostem a zámek upraven jako vedlejší rezidence k sídlu Rudolfa II. v Brandýse n/L.
Na přelomu let 1606-1607 v toušeňském zámku sídlil nejvyšší štolba a maršálek královského dvora v Čechách Adam mladší z Valdštejna. Toušeň byla v té době známa také jako zastávka dostavníků vratislavské pošty a od roku 1615 pošty slezské. Za třicetileté války vše přerušili a rozbořili Švédové: roku 1639 byly zničeny zámek, hospodářské budovy i most. Obec byla obnovena pouze jako dvůr s kamenolomem a rybářstvím. Teprve roku 1661 je doloženo stálé školní vyučování. Další, samostatný dvůr v Toušeni před koncem 17. století po obnově zakoupil Leopold Vilém hrabě z Valdštejna.
Na pozemcích za Labem byla roku 1777 vysazena nová obec Káraný, a roku 1787 v městečku Toušeni na místě osobně určeném císařem Josefem II. postavena zděná škola. V druhé půli 19. století vzrostla známost Toušeně díky Floriánské pouti, založené roku 1852. V roce 1868 zde byl založen cukrovar a téhož roku zde Jan Králík založil na železnatém prameni, známém od nepaměti, malé lázně. Mezi jejich prvními známými návštěvníky byl tehdy mladý básník Josef Svatopluk Machar.
Městys byl postupně obohacen o nový hřbitov (1879), železnici (1883), novogotický kostel sv. Floriana (1890), novou školu a poštu (1893). Po rozšíření o slatinné koupele (1899) přilákaly lázně četné významné návštěvníky, mj. posledního rakouského císaře Karla I., skladatele Leoše Janáčka, operní pěvce Emila Pollerta a Otakara Mařáka, herce a režiséra Karla Želenského a četné další hosty včetně bratří Josefa a Karla Čapkových.
Roku 1920 byla postavena sokolovna a zřízen biograf, 1939 otevřena mateřská školka. Od let 1943-44 se v Toušeni datují četné pobyty Emila Zátopka, který se zde později se svou manželkou Danou zasloužil o zaměření lázní také na vrcholové sportovce. Za léčebnými kúrami sem tak zajížděli Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová, Ludvík Daněk a četní další.
Roku 1979 byl Toušeni přiznán statut lázeňského místa, 1991 uznán úřední název městyse Lázně Toušeň a 1993 udělen heraldický znak a prapor. Vlastní péčí byl roku 1994 dostavěn a otevřen Dům s pečovatelskou službou a zahájeno vysílání kabelové televize, 1996 zprovozněna čistička odpadních vod a 1998 zahájena plynofikace. Souběžně od roku 1994 vzniká v někdejším luhu pod Hradištkem rozsáhlé polabské jezero Malvíny. K nejvýznamnějším pacientům lázní se přiřadili léčebnými pobyty mj. operní pěvkyně Jarmila Novotná, spisovatelé Adolf Branald, Bohumil Hrabal a sportovci oštěpař Jan Železný, tenista Petr Korda a desetibojař Roman Šebrle.
Demografické údaje
MĚSTYS Lázně Toušeň
Hlavní 56, Lázně Toušeň, 25089, Lázně Toušeň
Osoby
- Ing. Valehrach Luboš, MBA., starosta
Kontakty
- 326 992 302
- podatelna@laznetousen.cz
- www.laznetousen.cz