Obec Kunčice pod Ondřejníkem leží mezi frenštátskou a frýdlantskou kotlinou, mezi horami Ondřejník, Radhošť a Kněhyně, v horském údolí převážně na úpatí Ondřejníku. Kunčice pod Ondřejníkem jsou známou rekreační oblastí Ostravska.

Hledat firmy v obci Kunčice pod Ondřejníkem
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

TANEČNÍ ŠKOLA SYRKOVI - Kunčice pod Ondřejníkem č. 733web

DAFLEX SYSTEM s.r.o. - Kunčice pod Ondřejníkem č. 425

ČESKÁ POŠTA Kunčice pod Ondřejníkem - Kunčice pod Ondřejníkem č. 569

Historie obce Kunčice pod Ondřejníkem celá historie

Kunčice pod Ondřejníkem byly založeny z příkazu Arnolda z Hückelswagenu, jenž sídlil na nedalekém hradě Hukvaldy. Vymýcení lesa a založení obce bylo zadáno jistému Kunzovi po roce 1281. Tento člověk, o kterém bohužel nemáme žádné bližší informace, dal této vesnici jméno a jeho potomci zde zastávali fojtský úřad.

Asi sto let po vzniku obce byla založena skelná huť v místech, kde dnes stojí dnešní hostinec Na Huťařství. Tato sklárna se brzy stala slavnou pro své výrobky neobyčejné jakosti, vždyť ze zdejších talířů jedl sám arcibiskup olomoucký. Také se k ní váže první písemná zmínka o vesnici z roku 1581 ohledně každoroční daně olomouskému arcibiskupovi v podobě jednoho sta skleněných talířů. V průběhu 17. století význam sklárny upadal a přes veškeré snahy několika sklářských rodů počátkem 18. století zanikla. R. 1707 zde byl otevřen hostinec, který zde stojí dodnes.

Právě zánik hlavního zdroje obživy kunčičanů zapřičinil, že se zde začalo pěstovat soukenictví. Ani v tomto ohledu se obyvatelé nedali zahambit, neboť kunčické sukno bylo mimořádně kvalitní a dlouho dokázalo vzdorovat tzv. "americké kúdeli" jak místní nazývali bavlnu. Nicméně bylo soukenictví během druhé poloviny 19.století zatlačeno do pozadí.

Okolo r. 1860 začínají vznikat v Kunčicích první šachty na těžbu železa, na které jsou místní spliže bohaté. Hornina, jejíž obsah železa se pohyboval kolem 20%, se dovážela do hutí do nedalekého Frýdlantu a Čeladné. Koncem 19.století těžba železné rudy končí, přesně roku 1895, kdy byl uzavřen poslední důl na Humbarku.

Demografické údaje

OBEC Kunčice pod Ondřejníkem

Kunčice pod Ondřejníkem č. 569, 73913, Kunčice pod Ondřejníkem

Osoby

  • Mgr. Šebelová Michaela, starostka

Kontakty

Vlajka