Název obce KRUH se objevuje od první zmínky o obci. Předpokládáme, že název vychází od kruhového tvaru zástavby obce. Pro rodiny s dětmi je velice atraktivní dětské hřiště, tenisové kurty nebo sál sokolovny, v létě si zaplavat na koupaliště.

Hledat firmy v obci Kruh
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Kruh
Živé firmy - počet: 10, obec Kruh

ALBRECHTOVÁ ANDREA - Kruh č. 77

FEJFAROVÁ A SPOL. - Kruh č. 133

JEBAVÁ ELIŠKA - Kruh č. 15

KRAKONOŠOVO ZAHRADNICTVÍ - Kruh č. 82

MŠ Kruh - Kruh č. 165

OBEC Kruh - Kruh č. 165Fotografie u firmy

SDH Kruh - Kruh č. 120

SOUKUP VLADIMÍR - Kruh č. 179

SUBTROPICKÉ ZAHRADNICTVÍ KRUH - Kruh č. 209

TJ SOKOL Kruh u Jilemnice - Kruh č. 165

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

SUBTROPICKÉ ZAHRADNICTVÍ KRUH - Kruh č. 209

JEBAVÁ ELIŠKA - Kruh č. 15

TJ SOKOL Kruh u Jilemnice - Kruh č. 165

Historie obce Kruh celá historie

Založení obce sahá do sklonku XIV. Století. Přesně se datum vzniku obce ani jejího zakladatele v historických materiálech nedochovaly. První záznam o Kruhu je z roku 1386, kdy je zmiňován Jindřich z Kruhu. V roce 106 je v latinské listině připomínána „ves Kruh“. V této době byla obec majetkem Jarka ze Mžan a Jistého Oldřicha, z nichž každý měl v majetku část obce. Počátkem 15. století zde byla patrně zbudována tvrz. Faktem zůstává, že u kružské tvrze stával kdysi poplužní dvůr, jehož majitelem byl Oldřich z Kruhu.

V roce 1492 bylo rozděleno Štěpanické panství mezi Hynka z Valdštejna a z Jilemnice a Heníka z Valdštejna a ze Štěpanic. Tehdy připadla větší část obce Kruh k jilemnickému panství a osm usedlostí k panství kumburskému a oublickému. V roce 1533 prodal Jan ml. Trčka z Lípy, držitel hradu Kumburku, tento hrad s mnohými obcemi a také část vsi Kruh Mikuláši Trčkovi z Lípy. V roce 1547 patřila obec k Jilemnici pánu Arnoštu z Újezdce a z Kůnic, po něm pak roku 1577 jeho synovi Závišovi. Držitelem Kruhu v roce 1673 byl Jan Vilém Harant z Polžic a Bezdružic.

Roku 1701 prodal František Pavel Harant, svobodný pán z Polžic a Bezdružic, jilemnické panství Ferdinandu Bonaventurovi, říšskému hraběti z Harrachů. Další zmínka o obci je až z roku 1835. Konstituce v roce 1848 obě části Kruhu spojila. V roce 1890 se o obci dočítáme: „Je to ves hejtmanství a okresu Jilemnického, s farním úřadem v Roztokách, která má 162 domů, v nichž žije 1241 obyvatel českých. Dále jsou zde tři třídy školy, pošta, telegraf a stanice Rakouské severozápadní dráhy Chlumec – Poříčí, továrna na různé druhy lněného a bavlněného zboží a mlýn“.

OBEC Kruh

Kruh č. 165, 51401, Jilemnice

Osoby

  • p. Sedláček Jiří, starosta

Kontakty

1 části obce: