V obci Křečhoř se nachází Památník Bitvy u Kolína. Místo, kde se v době semileté války r. 1757 střetla pruská a rakouská vojska, zachovalo mnohá svědectví. Obec ležící 5 kilometrů západně od Kolína se dělí na čtyři části - Křečhoř, Kutlíře, Kamhajek a Bříství. V Bříství se nachází Galerie Žertův Špejchar.

Hledat firmy v obci Křečhoř
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Křečhoř
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Křečhoř - Křečhoř č. 1Fotografie u firmy

BAZÉNY BRANDEJSKÝ - Křečhoř č. 18

MŠ Křečhoř - Křečhoř č. 103

Historie obce Křečhoř celá historie

Křečhoř - tvoří ji samostatná sídla: Křečhoř, Bříštví, Kamhájek a Kutlíře. Vše je součástí příměstského osídlení Kolína, kde mají občané této obce k dispozici většinu služeb.

Křečhoř se nachází západně od Kolína, v blízkosti silnice 1/12. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1295. Jádro obce tvoří rozsáhlé zemědělské usedlosti, hlavní osu spojnice náves - kostel. Ten byl původně gotický z konce 13. století, později přestavěn na pozdně empírově.

Obec provozuje Mateřskou školu, která je plně využívána. Své služby tu nabízí hostinec, prodejny potravin a další drobní podnikatelé obce. Zemědělskou výrobu zajišťuje Zemědělské družstvo Křečhoř, Statek Kutlíře a. s. a Ovocné sady Bříství.

Bříství, kdysi tvrz, poplužní dvůr, poprvé písemně připomínáno r. 1340. Ves stávala v místech dnešní stejnojmenné samoty u Křečhoře.

Kamhajek, dříve Zelená Hora, od r. 1785 již Kamhájek. Zde se narodil r. 1879 slavný Gustav Frištenský.

Kutlíře, dříve Újezdec, vlastnili cisterciálni ze Sedlce, kteří r. 1200 koupili pole v Křečhoři.

Všechna tato místa mají jedno společné, datum 18. června 1757. V tento den se odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev 18. stol., která večla do dějin jako bitva u Kolína nebo u Křečhoře. V obci nejsou žádné rekreační chaty ani chalupy, jež by byly vyčleněny z bytového fondu.

Návštěvníci, turisté tu najdou dosti zajímavých památek, jež tvoří historii těchto obcí.

OBEC Křečhoř

Sídlo úřadu

Křečhoř č. 1, 28002, Kolín 2

Osoby

  • p. Šálek Lubomír, starosta

Kontakty