Obec Kostelany leží ve Zlínském kraji, asi 4 km jihozápadně od Uherského Hradiště. V Kostelanech v roce 1912 vystavěli krásný portálový nýtovaný most přes řeku Moravu, který je od roku 1997 kulturní památkou ČR. Významnou církevní památkou je kostel.

Hledat firmy v obci Kostelany nad Moravou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Kostelany nad Moravou
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HROBAŘOVÁ MARIE-VÝROBA KRASLIC - Kostelany nad Moravou č. 22

4U SPED-VÁVRA ALEŠ - Kostelany nad Moravou č. 194

PURUPLAST, a.s. - Kostelany nad Moravou č. 67web

Historie obce Kostelany nad Moravou celá historie

Původ jména Kostelan není znám, ale zřejmě je odvozen od latinského slova „Castelleum“ (tábor), což potvrzuje fakt, že osada byla táborem rybářským. Latinské slovo se proměnilo v ústech slovanského lidu v naše Kostelany.

Naše vesnice vznikala jako osada v četných zákrutách řeky Moravy již dávno před tím, než uvádí písemné zprávy z roku 1131. Nejstarší dějiny obce osvětluje do jisté míry i její poloha. Leží na pravém břehu řeky Moravy, v místech, kde řeka tvořila meandry, jimiž byla obec obklopena z východu, jihu a částečně i ze severu. Toto předurčuje, že hlavním povoláním v obci byl rybolov. Vesnice se připomíná již roku 1043, kdy ji býlinský prefekt rytíř Eppo i s lukami při řece Moravě daroval svému příbuznému Matoušovi, řeholníku u sv. Jana na Moravě. Po smrti Matoušově měla připadnout řeholníkům sv. Jana. Rytíř Eppo obdržel Kostelany darem od vévody Břetislava za prokázané služby. Roku 1202 náležely Kostelany klášteru velehradskému, kterému je daroval šlechtic Theodorich z Krůtovic a Kostelany tak hraničily s hradebními příkopy Starého Města (Děvína).

OBEC Kostelany nad Moravou

Kostelany nad Moravou č. 19, 68601, Uherské Hradiště 1

Osoby

  • p. Duda Pavel, starosta

Kontakty