V letošním roce vybudovala Obec Kokašice na zřícenině hradu Krasíkov novou vyhlídku. Zde se mouhou návštěvníci dosyta pokochat překrásným výhledem do blízkého i dalekého okolí. Pro obec to znamená značný přínos neboť se zvýšil počet turistů, kteří na

Hledat firmy v obci Kokašice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Kokašice
Živé firmy - počet: 5, obec Kokašice

DVŮR KRASÍKOV - Krasíkov č. 1, Kokašice

HÁJEK-VELIN s.r.o. - Kokašice č. 90webFotografie u firmy

H Á J E K - Velin s.r.o.: střechy se vším všudy - kompletní tesařské, klempířské a pokrývačské práce, rekonstrukce střech a domů.

OBEC Kokašice - Kokašice č. 48Fotografie u firmy

RAPETO a.s. - Čeliv č. 17, Kokašice

SDH Kokašice - Kokašice č. 2

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HÁJEK-VELIN s.r.o. - Kokašice č. 90webFotografie u firmy

H Á J E K - Velin s.r.o.: střechy se vším všudy - kompletní tesařské, klempířské a pokrývačské práce, rekonstrukce střech a domů.

OBEC Kokašice - Kokašice č. 48Fotografie u firmy

SDH Kokašice - Kokašice č. 2

Historie obce Kokašice celá historie

První známka o obci je z roku 1227, kdy Kojata, syn Hrabiše z Mostu daroval Kokašice svému příbuznému Benešovi. Ve 14.století vlastnili obec Jan a Hynek Hanovec ze Švamberka . Po smrti jejich matky je získal jako odúmrť Bavor ze Slavic. Po něm je získal Humprecht z Kocova. V této době je zde připomínána tvrz. Sídlo a poplužní dvůr jsou zde uváděny i roku 1459. V roce 1507 postoupil Kokašice Jindřich ze Švamberka Bohuslavovi a Janovi ze Švamberka a tak jako součást panství ves připadla k bezdružickému statku.

V roce 1651 uvádějí seznamy 75 poddaných, ševce a tři kováře. V roce 1757 zde žilo 26 poddaných rodin. Roku 1838 je uváděno 31 usedlostí a 233 obyvatel, v roce 1930 62 usedlostí a 310 lidí. V roce 1991 je zde 61 popisných čísel a 239 obyvatel.

Obec se rozkládá na křižovatce místních komunikací. Starší východní část obce je soustředěna kolem návsi s rybníkem. Západní část vznikla rozšiřováním zástavby po roce 1838. Mezi památky patří dům č.p. 22 s hrázděným štítem, který byl součástí starého mlýna a pochází nejméně z počátku 19. století.

Bývalý panský dvůr, v jehož areálu stávala kokašická tvrz, stával patrně nalevo při cestě do Čelivi. Dnes jeho část zabírá budova bývalé školy. Při západním okraji obce u silnice, naproti č.p. 56 se nachází tzv.Bavůrkův kříž. Jde o kamenný smírčí kříž s reliéfem dvojitého soustředěného kruhu. Tento kříž stojí na místě, kde měl Bavůrek ze Švamberka zabít syna plzeňského měšťana Palečka.

Správou pod Kokašice patří Lomy, Čeliv a Krasíkov.

OBEC Kokašice

Kokašice č. 48, 34952, Konstantinovy Lázně

Osoby

  • Ing. Streibl František, starosta

Kontakty