Hledat firmy v obci Orlová, ulice Karla Dvořáčka
Nabídka práce v okolí 30 km 1 284 firem
TIMO PROFISTAVBY s.r.o. - Petřvaldská 1193/1, Slezská Ostrava, Ostrava7,91 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Stavební firmy - kompletní činnost
MĚSTSKÁ POLICIE Havířov - Generála Svobody 53/14, Šumbark, Havířov7,94 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Městská policie
UKLIDATOR.CZ, s.r.o. - U Pošty 375/2, Prostřední Suchá, Havířov7,96 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Čištění, úklidové služby
TOMO SLUŽBY spol. s r.o. - Průmyslová 1492/12, Horní Suchá7,96 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Voda - materiál, spotřebiče - prodej, servis
LÉČEBNA DLOUHODOBĚ NEMOCNÝCH OSTRAVA RADVANICE - U Stavisek 235/65, Radvanice, Ostrava7,99 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Léčebny dlouhodobě nemocných
FREISLER AUTO - Uhlířská 872/13, Slezská Ostrava, Ostrava8,00 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Osobní automobily - servis
LAMA PLUS s.r.o. - Svatopluka Čecha 706/8, Nové Město, Karviná8,08 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Kancelářská technika - prodej
MARTINES INTERIÉRY, s.r.o. - Průmyslová 1399/2, Horní Suchá8,12 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Interiéry - návrhy, realizace
POLICIE ČR územní odbor Karviná - Havířská 1511/26, Nové Město, Karviná8,13 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Policie ČR
MAMČÁŘ VLASTIMIL - Turgeněvova 1252/33, Radvanice, Ostrava8,17 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Nákladní doprava - lehká, střední
KARVINSKÁ HORNICKÁ NEMOCNICE a.s. - Zakladatelská 975/22, Nové Město, Karviná8,17 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Nemocnice, polikliniky
PRÁDELNA LOTOS - Na Františku 1370/5, Horní Suchá8,19 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Čistírny, prádelny a mandly
STAVEBNÍ BYTOVÉ DRUŽSTVO HAVÍŘOV - U Tesly 1173/3, Šumbark, Havířov8,21 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Správy majetku, bytová družstva
FINANČNÍ ÚŘAD územní pracoviště v Karviné - Zakladatelská 974/20, Nové Město, Karviná8,22 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Finanční úřady
SEMAG spol. s r.o. - Lidická 886/43, Šumbark, Havířov8,30 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Pekárny
BOHUMÍNSKÁ MĚSTSKÁ NEMOCNICE, a.s. - Slezská 207, Starý Bohumín, Bohumín8,33 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Nemocnice, polikliniky
KUCHYNĚ ONE - Na Kopci 366/3g, Dolní Suchá, Havířov8,33 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Nábytek, bytové doplňky - výroba
PŮJČOVNA LEŠENÍ OSTRAVA s.r.o. - Na Jánské 1869/56, Slezská Ostrava, Ostrava8,38 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Lešení, bednění - půjčovny
STAVBY COMPLET s.r.o. - Na Jánské 1869/56, Slezská Ostrava, Ostrava8,38 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Komíny - služby, prodej
TOP SCHOOL s.r.o. - Masarykovo nám. 2457/10, Fryštát, Karviná8,40 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Jazykové školy a kurzy
Historie obce Orlová celá historie
Vznik Orlové a původ jejího názvu je spojován s pověstí z období vlády Těšínského knížete Měška. Ten, lovíce v temných hvozdech svého panství, se usadil se svojí manželkou Ludmilou a osobní družinou k polednímu odpočinku. V tu chvíli z blízkého křoví vzlétl obrovitý orel, nesoucí hostii, kterou upustil právě nad hlavami překvapeného knížecího páru. Kněžna Ludmila následkem úleku na tomto místě předčasně porodila syna Kazimíra, pozdějšího majitele Těšínského panství. Šťastný otec, vidíce v této události Boží znamení, dal v tomto místě sroubiti kapli a později pojmenoval u kaple vznikající osadu podle původce celé události – Orlová. Natolik slovesnost zdejšího lidu.
Pravdou je, že se dodnes tyčí na vysoké skále nad orlovským náměstím mohutný dvouvěžový kostel v novogotickém stylu, který v roce 1905 nahradil původní stavbu z roku 1466, později upravenou v 18. století, která údajně nahradila sroubenou Měškovu kapli. Novogotický kostel Narození Panny Marie s monumentálním schodištěm a čtyřmi sochami tvoří nejvýznamnější architektonickou a kulturní památku města.
První písemná zmínka o existenci Orlové pochází z rok 1223 v souvislosti s listinou vratislavského biskupa Vavřince. Osada tehdy tvořila jádro lokality zvané Sal (sůl) a patřila řádu Benediktýnů sídlících v klášteře v Týnci u Krakova.
Jméno Orlová se poprvé uvádí v roce 1227. Benediktýny vybudovaný orlovský klášter (1291) se stal sídlem opatství, které hospodářsky silně ovlivňovalo region přibližně 160 km2 v okolí Orlové až do roku 1560. Po sekularizaci klášterního majetku tento připadl rodu Cikánů ze Slupka (do r. 1619), poté Bludovským z Bludova (1619-1838) a po vymření tohoto rodu získal orlovský velkostatek rod Mattencloitů, kteří v roce 1844 poskytli Rothschildům v daném regionu právo na těžbu uhlí. Bloudovští vybudovali v sousedství kostela v roce 1765 zámek, jež bohužel v 70. letech tohoto století byl vlivem poddolování asanován. Zámek sloužil od roku 1902 i jako městská nemocnice.
V období středověku byla Orlová zemědělskou obcí. Svůj význam tu měla i řemeslná výroba, zvláště plátenictví. Zásadní změnu do života Orlové přinesl počátek dolování v 19. století. Dochází k významnému nárůstu populace a mění se i zástavba obce. Vedle vznikajících těžních provozů vyrůstají i typické havířské kolonie. První pokusy o těžbu uhlí v Orlové se datují rokem 1817. V roce 1850 bylo na území Orlové a Lazů již 16 uhelných jam. Pro rozvoj těžby v Orlové mělo zásadní význam dokončení Košicko-Bohumínské dráhy v roce 1869. Obec tak získala železniční spojení do všech významných středisek Rakousko-Uherské monarchie.
Průmyslový rozvoj s sebou přinesl i společenský a kulturní rozmach. Orlová se stává na počátku 20. století centrem českého a polského školství, sídlem mnoha kulturních i sportovních spolků, muzejnictví a tvoří obchodní páteř celé těšínské oblasti. Po první světové válce v roce 1922 získává městská práva a v období první republiky vystupuje jako významné hospodářské a společenské sídlo Fryštátského okresu. Třicátá léta jsou však poznamenána dočasným poklesem prosperity, zvláště v období Světové hospodářské krize, spojeným s projevy sociálního neklidu a stávkami, z nichž nejznámější je Orlovská stávka v roce 1925, při níž po zásahu policie přišly o život 4 oběti.
Po mnichovském diktátu bylo postoupeno území Orlové na jeden rok Polsku a poté se stává součástí německé říše. I když okupace nepřinesla vážné válečné škody, znamenalo válečné období odliv osobností z oblasti hospodářské i kulturně společenské, což bylo důsledkem soustavného germanizačního tlaku. I přes tyto vlivy vstupuje Orlová po osvobození do poválečného období jako významné průmyslové středisko se silně převažující orientací na těžbu uhlí.
Bezprostředně po 2. světové válce v roce 1946 bylo již tradiční spojení Orlové a Lazů doplněno o přijetí obce Poruba a později ještě v roce 1960 o Horní Lutyni. Stále rozšiřující se těžba uhlí se začíná velmi negativně projevovat důlními škodami na domech a architektuře, zvláště v částech Orlová a Lazy. Na základě těchto škod je dokonce zvažována úplná likvidace Orlové a přestěhování jejích občanů do okolních měst a obcí. Tento záměr byl po připojení obce Horní Lutyně změněn v myšlenku vybudování velkého sídliště na území této obce, které by nabídlo nový domov Orlovanům z poddolovaných částí města a zároveň také novým občanům, kteří do Orlové přicházeli za prací na základě důlních náborových akcí. Výstavba sídliště byla zahájena v roce 1963.
Listopad roku 1989 znamenal pro Orlovou značný zlom především ve dvou oblastech. Jednak se mění jednostranná průmyslová orientace a struktura zaměstnanosti města, která byla v minulých letech směřována k hornictví, a to k podobě standardních měst s vyšším podílem služeb a lehkého průmyslu. Zásadně se také změnila filozofie přístupu k historické části města, kde byl zahájen revitalizační proces, který v současné době je zaměřen na záchranu dochované architektury s cílem připravit podmínky pro bydlení a oživení této části po odeznění důlních vlivů. Před plánovaným zbořením tak byla zachráněna řada budov, mezi nimiž například i historická radnice z roku 1928 – významná městská kulturní památka.
Z historického jádra města zůstal zachován mohutný dvouvěžový kostel Narození Panny Marie v novogotickém stylu z roku 1905, jež nahradil původní stavbu z roku 1466 a budova radnice na náměstí v Orlové-Městě z roku 1928 s hezkou obřadní síní pro sváteční občanské události. Na náměstí najdete malou výstavní síň Muzea Těšínska. Hezké místo k odpočinku nabízí zrekonstruovaný zámecký park v blízkosti náměstí.
Demografické údaje
MĚSTO Orlová
Osvobození 796, Lutyně, Orlová, 73514, Orlová 4
Osoby
- p. Brzyszkowská Lenka, starosta
Kontakty
- 596 581 111
- posta@muor.cz
- www.mesto-orlova.cz