Významnými historickými památkami Ivančic jsou gotický farní chrám, renesanční palác na náměstí, stará radnice, bratrský sbor s budovou bratrského gymnázia, tzv. Nová hospoda, poutní kaple sv. Jakuba, židovský hřbitov, pozůstatky městských hradeb.

Hledat firmy v obci Ivančice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Ivančice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

JSMEZDRAVI.CZ - Kpt. Jaroše 162/8, Němčice, Ivančice

PLADO s.r.o. - Tovární 1/5, Alexovice, IvančicewebFotografie u firmy

Dáváme věcem konečnou podobu...nabízíme tryskání kovových dílců a práškové lakování. Dále provozuje nákladní autodopravu.

TOJA EXPRESS - U Malovaného mlýna 1509, Ivančiceweb

Historie obce Ivančice celá historie

První písemná zmínka o Ivančicích z roku 1212

Ivančice přijaly za rok svého založení letopočet 1212. Kde ho vzaly? Uvádí ho jen dnes 300 let starý rukopis nadepsaný „Kronika prastarého města Ivančic“, který je uložen v Moravském zemském archivu v Brně. Barokní doba vtiskla tomuto spisu náboženský ráz, takže čteme: „Roku 1212, za vzrůstu a rozšíření křesťanství a katolické víry, bylo město od sv.Václava krále slavně založeno.“ Toto místo v textu je narušeno pozdějším škrtáním a opravami. Letopočet 1212 je škrtnut a opraven na r. 936 (úmrtí sv. Václava). Další část původního písma je na několika řádcích k nepřečtení přeškrtána. Druhý odkaz na uvedený rok se v onom spisu nachází v závěrečném shrnutí tématu: „Aby tento stručně podaný popis byl shrnut, tedy roku 1212 vystavěné staré a dobrými privilegiemi obdarované město Ivančice byly městem královským, městem výstavným a opravdu bohatým. V rukou krále po několik století, totiž více než 300let stálo v největším rozkvětu...“ To je vše o roce 1212.

MĚSTO Ivančice

Sídlo úřadu

Palackého náměstí 196/6, Ivančice, 66491, Ivančice

Osoby

  • p. Buček Milan, starosta

Kontakty