Přírodní památka Hrádecká bahna, vlhké louky se vzácnou květenou, severovýchodně od města mezi železniční tratí a Klabavou.

Hledat firmy v obci Hrádek
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Hrádek
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ŠVEJNOHOVÁ JAROSLAVA - 1. máje 174, Nová Huť, Hrádek

POLICIE ČR obvodní oddělení Hrádek u Rokycan - 1. máje 269, Nová Huť, Hrádek

MĚSTO Hrádek - Náměstí 8. května 270, Nová Huť, HrádekwebFotografie u firmy

Přírodní památka Hrádecká bahna, vlhké louky se vzácnou květenou, severovýchodně od města mezi železniční tratí a Klabavou.

Historie obce Hrádek celá historie

Nejstarší dochovanou písemnou zmínkou je darovací listina českého krále Jana Lucemburského ze dne 7. listopadu 1325 (originál je uložen ve Státním archivu v Třeboni), v niž daruje za věrné služby Petrovi z Rožmberka několik obcí, mezi nimiž je také Hrádek. Vznik Nové Huti, která získala název jako obec až v roce 1854, je spojen s počátky českého železářství.

Velká tradice hutnictví a průmyslové výroby se prolíná historií celého údolí Padrťského, dříve Černého potoka, a je spojena s postupným vznikem řady kujných hutí a vodních hamrů. Jeden z těchto dochovaných technických unikátů ze 16. století v nedalekém Dobřívě dnes slouží jako muzejní expozice.

I dnes je Hrádek přes svůj „zelený“ charakter průmyslovým městem. Tradiční a největší podnik na Rokycansku – Železárny Hrádek a.s. má ve svém rodokmenu datum narození na počátku minulého století, ale ve městě jsou i nové významné firmy, jako Monteferro nebo Borgis, které poskytují místním obyvatelům pracovní příležitosti.

Město v průběhu let narostlo zejména podnikovou bytovou výstavbou zdejších železáren. Nezanedbatelná je také družstevní výstavba a stavění rodinných domků. Pro zlepšení životních podmínek byla v celém městě provedena kanalizace a plynofikace. V současné době byla zahájena výstavba technické infrastruktury pro výstavbu dalších rodinných domků.

Obyvatelé Hrádku žijí bohatým sportovním, kulturním a společenským životem. Ve městě je sportovní stadion, hřiště pro házenou, koupaliště, dům kultury, knihovna a kouzelně položené přírodní divadlo. V něm se koná od roku 1992 každoročně na začátku srpna velmi známý a navštěvovaný hudební festival Muzika. Oblíbenou akcí je i Jakubská pouť, která se koná vždy v červenci. Pro děti je v Hrádku organizována soutěžní akce dětí a pro děti – HRÁDECKÝ ŠUPLÍČEK.

Město Hrádek má optimální autobusové i vlakové spojení s Rokycany i metropolí západních Čech – Plzní (www.jizdnirady.cz) Okolí města je vyhledávanou turistickou lokalitou, rájem rybářů a houbařů.

MĚSTO Hrádek

Sídlo úřadu

Náměstí 8. května 270, Nová Huť, Hrádek, 33842, Hrádek u Rokycan

Osoby

  • p. Perlík Jaroslav, starosta

Kontakty