Přírodní památka Hrádecká bahna, vlhké louky se vzácnou květenou, severovýchodně od města mezi železniční tratí a Klabavou.

Hledat firmy v obci Hrádek
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Hrádek
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MĚSTO Hrádek - Náměstí 8. května 270, Nová Huť, HrádekwebFotografie u firmy

Přírodní památka Hrádecká bahna, vlhké louky se vzácnou květenou, severovýchodně od města mezi železniční tratí a Klabavou.

GATOS STAVEBNÍ MONTÁŽE s.r.o. - Rokycanská 220, Nová Huť, Hrádek

POUR FILIP - 1. máje 185, Nová Huť, Hrádek

Historie obce Hrádek celá historie

Nejstarší dochovanou písemnou zmínkou je darovací listina českého krále Jana Lucemburského ze dne 7. listopadu 1325 (originál je uložen ve Státním archivu v Třeboni), v niž daruje za věrné služby Petrovi z Rožmberka několik obcí, mezi nimiž je také Hrádek. Vznik Nové Huti, která získala název jako obec až v roce 1854, je spojen s počátky českého železářství.

Velká tradice hutnictví a průmyslové výroby se prolíná historií celého údolí Padrťského, dříve Černého potoka, a je spojena s postupným vznikem řady kujných hutí a vodních hamrů. Jeden z těchto dochovaných technických unikátů ze 16. století v nedalekém Dobřívě dnes slouží jako muzejní expozice.

I dnes je Hrádek přes svůj „zelený“ charakter průmyslovým městem. Tradiční a největší podnik na Rokycansku – Železárny Hrádek a.s. má ve svém rodokmenu datum narození na počátku minulého století, ale ve městě jsou i nové významné firmy, jako Monteferro nebo Borgis, které poskytují místním obyvatelům pracovní příležitosti.

Město v průběhu let narostlo zejména podnikovou bytovou výstavbou zdejších železáren. Nezanedbatelná je také družstevní výstavba a stavění rodinných domků. Pro zlepšení životních podmínek byla v celém městě provedena kanalizace a plynofikace. V současné době byla zahájena výstavba technické infrastruktury pro výstavbu dalších rodinných domků.

Obyvatelé Hrádku žijí bohatým sportovním, kulturním a společenským životem. Ve městě je sportovní stadion, hřiště pro házenou, koupaliště, dům kultury, knihovna a kouzelně položené přírodní divadlo. V něm se koná od roku 1992 každoročně na začátku srpna velmi známý a navštěvovaný hudební festival Muzika. Oblíbenou akcí je i Jakubská pouť, která se koná vždy v červenci. Pro děti je v Hrádku organizována soutěžní akce dětí a pro děti – HRÁDECKÝ ŠUPLÍČEK.

Město Hrádek má optimální autobusové i vlakové spojení s Rokycany i metropolí západních Čech – Plzní (www.jizdnirady.cz) Okolí města je vyhledávanou turistickou lokalitou, rájem rybářů a houbařů.

MĚSTO Hrádek

Sídlo úřadu

Náměstí 8. května 270, Nová Huť, Hrádek, 33842, Hrádek u Rokycan

Osoby

  • p. Perlík Jaroslav, starosta

Kontakty