Holice jsou prvně zmiňovány v roce 1336 jako součást Chvojnovského panství, náležejícího králi Janu Lucemburskému. V patnáctém století se již hovoří o městečku, k němuž nezbytně patří "rathouz" neboli radnice.

Hledat firmy v obci Holice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Holice 250 firem

Bratří Čapků 898, Holicedle domluvy

náměstí T. G. Masaryka 9, HoliceOtevřeno 24 hodin

Podlesí č. 45, HoliceOtevřeno 24 hodin

Na Mušce 1025, HoliceOtevřeno 24 hodin

Koudelka č. 111, HoliceZavřeno

náměstí T. G. Masaryka 30, HoliceZavřeno

Zástěrova 183, Staré Holice, Holicedle domluvy

U Kapličky 1042, HoliceZavřeno

Mládežnická 914, HoliceZavřeno

Staroholická 398, Staré Holice, HoliceZavřeno

Nádražní 1035, HoliceZavřeno

Jungmannova 490, HoliceOtevřeno, brzy zavírá

Palackého 38, HoliceOtevřeno, brzy zavírá

náměstí T. G. Masaryka 33, HoliceOtevřeno, brzy zavírá

Hradecká 1180, HoliceOtevřeno

Pardubická 101, HoliceOtevřeno

Bratří Čapků 872, HoliceOtevřeno, brzy zavírá

Staroholická 101, Staré Holice, HoliceZavřeno

U Kapličky 1042, HoliceZavřeno

náměstí T. G. Masaryka 29, HoliceZavřeno

Historie obce Holice celá historie

Holice jsou prvně zmiňovány v roce 1336 jako součást Chvojnovského panství, náležejícího králi Janu Lucemburskému. V patnáctém století se již hovoří o městečku, k němuž nezbytně patří "rathouz" neboli radnice. První dvě dřevěné budovy lehly popelem, kamenná radnice byla dostavěna v roce 1824. Svým charakteristickým vzhledem se na více než jedno století stala dominatnou rozlehlého náměstí. Byla zničena v květnových dnech roku 1945. Náměstí, nesoucí jméno T. G. Masaryka, tvoří institucionární i obchodní centrum města.

Konec druhé světové války se na věky zapsal do historie města. V této době sílil odpor vůči nacistickým okupantům. Výzvy svobodného pražského rozhlasu se staly impulsem k ozborjenému povstání občanů města a partyzánských oddílů v okolí. Dva dny, 5. a 6. května, probíhaly boje s nenáviděným nepřítelem, třetí den zůstalo na bojišti 58 padlých, velký počet raněných, vybomardované domy a vypálená radnice. Památník na místním hřbitově, dílo akademického sochaře Josefa Malejovského, je věčnou připomínkou této události.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.