Hledat firmy v obci Hodov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Hodov
Živé firmy - počet: 5, obec Hodov

ČESKÁ POŠTA Hodov, s.p. - Hodov č. 120

KREJČÍ MIROSLAV-PILA KAMENNÁ - Hodov č. 5Fotografie u firmy

MŠ Hodov - Hodov č. 17Fotografie u firmy

OBEC Hodov - Hodov č. 54

PRODEJ PONOŽEK - Hodov č. 51

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MŠ Hodov - Hodov č. 17Fotografie u firmy

ČESKÁ POŠTA Hodov, s.p. - Hodov č. 120

OBEC Hodov - Hodov č. 54

Historie obce Hodov celá historie

První písemná zmínka o Hodovu pochází z roku 1349. Do té doby náležel k panství tasovskému. V tom roce prodal Jan z Tasova větší část vsi Beneši z Velkého Meziříčí a tím se stala součástí panství meziříčského, od roku 1552 jeho části v Budišově.

Ve druhé polovině 19. století došlo k velkému rozvoji v celé tehdejší společnosti. Vytvořil se obraz obce, který trvá dodnes bez podstatných změn. V roce 1890 bylo ve vsi 84 domů, žilo zde 533 obyvatel, roku 1900 83 domů s 520 obyvateli.1) Byla zde dvoutřídní škola.

Hodov – kaple

Hodov – kaple po opravě

“Začaly sbírky na kapličku nebo zvonici po vsi 190 zl, a tyto peníze byly dány rychtáři, aby vše zařídil. On a stavební mistr jeli do města a nakoupili za tyto peníze kořalku, maso, mouku, koření a jiné potřebné věci k hostině. Rychtář a stavitel dali doma připravit hostinu a pozvali některé sousedy a svobodnou mládež a všechny peníze prožrali. Jsme nyní bez zvonice a náš zvon visí na zpuchřelém laně.”

Kaple byla postavena roku 1818. Uvnitř je socha sv. Jana Nepomuckého. Kaple byla zřejmě postavena kolem této sochy. Kaple je z kamene. Střechu kryl šindel, na který byl později nabit plech, který byl v roce 1975 nahrazen novým. V roce 1999 kaple dostala novou fasádu, krov, byl položen nový šindel a instalováno automatické zvonění. V roce 1917 byl zvon rekvírován pro vojenské účely.Nahradil ho ocelový, který záhy praskl. Nový zvon byl ulit v Brně E.Nanouškem a 4.září 1927 byl posvěcen. Kaple je evidována v Ústředním seznamu kulturních památek pod č. rej. 7/2641. Hodov – Sv. Jan Nepomucký

M.I.Jelínek a dílna F.Alex.Jelínka: Sv. Jan Nepomucký. Původně polychromováno. Tuto kamennou sochu lze datovat do 40. let 18. století. Je v životní velikosti. Autora sochy charakterizuje trojúhelníkový obličej, podobný tváři Sv. Václava z Okresního muzea v Mladé Boleslavi.

OBEC Hodov

Hodov č. 54, 67504, Hodov

Osoby

  • Ing. Jaša Stanislav, starosta

Kontakty

1 části obce: