V provozu je filiální kostel sv. Petra a Pavla, který náleží do bohuňovické farnosti. V obci byl vybudován nový sportovní areál s volejbalovým a fotbalovým hřištěm a s tenisovým kurtem. Pro pořádání větších společenských akcí je vybaven pódiem atd.

Hledat firmy v obci Hlušovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Hlušovice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

SUDOLSKÝ ROSTISLAV - Okružní 93, Hlušovice

FOKOS KUCHYNĚ s.r.o. - Hlušovice č. 23

TRIOS, spol. s r.o. - Loučky 137, Hlušovice

Historie obce Hlušovice celá historie

Obec se na svém místě nachází už od dávné minulosti. Svědčí o tom řada archeologických nálezů keramiky z popelnicových polí přímo v místě obce i z jiných míst katastru. Archeologické nálezy lze očekávat zejména v území východně od železniční trati. První písemná zmínka s názvem obce je z roku 1271.

Sídlo se pomalu rozvíjelo, zprvu jako majetek kláštera Hradisko, kapituly a města Olomouce. Rychlejší rozvoj nastal ve století 19. a 20. Nejvyššího počtu obyvatel dosáhla obec v letech těsně po 2. světové válce, kdy zde žilo přes 400 obyvatel. Další desetiletí jsou již ve znamení poměrně rychlého poklesu počtu obyvatel. Bylo to způsobeno úbytkem zemědělsky činného obyvatelstva v této, původně téměř výhradně zemědělské obci, jako důsledku mechanizace a koncentrace zemědělské výroby a nedostatku jiných pracovních příležitostí přímo v obci. V 70. letech k tomu přistoupilo násilné zbavení obce samostatnosti. Z Hlušovic se stalo nestřediskové sídlo dočasného významu s úředním a správním centrem v Bohuňovicích. To mělo velmi neblahý vliv na vývoj obce. Nastalo postupné zaostávání. Byla omezena výstavba v obci, naprosto zaostal rozvoj infrastruktury. V závěru 20. století zde žilo již jen 260 obyvatel s poměrně vysokým věkovým průměrem.

OBEC Hlušovice

Sídlo úřadu

Hlavní 89, Hlušovice, 78314, Bohuňovice

Osoby

  • p. Malý Jaromír, starosta

Kontakty

1 části obce: