Obec Heřmanova Huť se nachází 23 km západně od krajského města Plzně. Na jejím katastru se stýká Plzeňská kotlina se Stříbrskou pahorkatinou, obec s okolím je rozložena na nejzápadnější části roviny, mírně se zdvihající od Plzně. Mezi významné histor

Hledat firmy v obci Heřmanova Huť
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Heřmanova Huť
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ALFI STŘECHY - Tyršova 309, Vlkýš, Heřmanova Huť

ZŠ A MŠ Heřmanova Huť - Mírové náměstí 72, Vlkýš, Heřmanova Huť

HUTTOVÁ ZDEŇKA-PORADENSTVÍ V OBLASTI EKOLOGIE - Husova 315, Vlkýš, Heřmanova Huťweb

Historie obce Heřmanova Huť celá historie

Obec Heřmanova Huť vznikla v r.1954 sloučením tří částí: Vlkýš, Horní Sekyřany a Dolní Sekyřany. První zmínky o osídlení oblasti Heřmanskohuťska jsou již z doby bronzové. Dle topografů Jaroslava Kamperce a Zdeňka Wintha byl učiněn v roce 1855 u Vlkýše nález bronzových předmětů – prsteny, srpy a nářadí. Jeden z prstenů je uložen ve Venkovském muzeu v Praze. Nedaleko od Heřmanovy Huti jsou i pozůstatky po příchodu Slovanů z roku 500n.l.

Sekyřany se v historických pramenech poprvé připomínají v roce 1115, kdy je český kníže Vladislav daroval Klášteru v Kladrubech, kde bylo benediktinské opatství. Ves byla rozdělena na dvě části pojmenované Horní Sekyřany a Dolní Sekyřany. Obě v roce 1253 vykoupil klášter v Chotěšově. Ten byl konventem premonstrátek založený na počátku 13. st. n. l. blahoslaveným Hroznatou. V době husitských válek se Sekyřan zmocnil císař Zikmund, který Dolní Sekyřany v roce 1421 zastavil Václavovi z Blatnice a Horní Sekyřany v roce 1422 Janovi ze Švamberka. Horní Sekyřany od roku 1431 držel Oldřich Špic z Lužan. Do roku 1464 patřily k panství Horšovský Týn Dobrohostů z Ronšperka. Později připadly zpět ke klášteru v Chotěšově. Vlkýš byl v roce 1457 označen jako statek Jana z Třebouně. Majitelé statku se postupně měnili. Roku 1487 Jan Hošťálek z Hojnestu, r. 1603 Henigárové ze Žeberka, r. 1636 Jan st. Vodňanský, Kfelířové ze Zakšova a další.

Majitel vlkýšského velkostatku a kamenouhelných dolů Hermann von Lindheim založil v letech 1849 až 1854 v sousedství železářskou huť nazvanou Heřmanova. V době největší prosperity v ní pracovalo na dva tisíce dělníků. Na počátku dvacátého století byla však železárna, která podlehla kladenské konkurenci, přebudována na sklárnu.

OBEC Heřmanova Huť

Sídlo úřadu

Revoluční 49, Horní Sekyřany, Heřmanova Huť, 33024, Heřmanova Huť

Osoby

  • p. Lukáč Radek, starosta

Kontakty