Městský znak i práva byla udělena císařem Karlem I. v červenci 1917. Hejnice jsou místem barokní architektury, přírodních krás a hlavně lidských příběhů.

Hledat firmy v obci Hejnice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

K & L SPRÁVA, s.r.o. - P. Bezruče 330, Hejnice

PRIMA PRONÁJEM A REALITY s.r.o. - Hejnice č. 553

ČESKÁ POŠTA Hejnice - Jizerská 339, Hejnice

Historie obce Hejnice celá historie

Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 375 m, hlavním tokem je řeka Smědá. Převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných zde asi měla vliv léčivá voda, pramenící v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas.

V 16. stol. jsou otevřeny doly na železnou rudu, v 19.století vzniklo v obci a jejím okolí několik textilních továren.

Obec Hejnice byla povýšena na město 31. 7. 1917.

Plní funkci průmyslově zemědělského centra, jsou ale i turistickým výchozím stanovištěm s napojením na hromadnou dopravu.

Přírodní hodnota území má význam pro rekreační využívání. V oblasti horského hřebenu se nachází několik přírodních rezervací a chráněných území. V současné době znovu vystupuje kulturní význam Hejnic jako poutního místa.

Plynofikace je zavedena na 90% území města, veřejný vodovod pokrývá 99% města a veřejná kanalizace s čistírnou odpadních vod zahrnuje 70% města.

Město Hejnice je součástí Euroregionu Nisa.

Demografické údaje