Hledat firmy v obci Dolní Lutyně
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

BERKI KRYSTYNA-LEKTORKA POLŠTINY - U Koupaliště 997, Dolní Lutyněweb

Učím polštinu na ZŠkolách v Moravskoslezském kraji. Naučím Vás mluvit polsky i online přes skype. Věnuji se lektorské činnosti, překládám, tlumočím. Vyučuji individuálně i skupiny, ve firmách.
Dojíždím do Ostravy, Karviné, Českého Těšína a okolí.

NETIS, a.s. - Ke Statku 1223, Dolní Lutyně

HRUŠKA Dolní Lhota - Koperníkova 1077, Dolní Lutyně

Historie obce Dolní Lutyně celá historie

První písemná zmínka o Dolní Lutyni - Luthina je z roku 1305, kdy se připomíná v soupisu biskupských desátků. Od roku 1700 vlastnili dolnolutyňský statut hrabata Taaffové, kteří si tu vybudovali jako letní sídlo barokní zámek. Od roku 1792 byl statek a panství spojen se jménem Jana Larische Monnicha, který využil nerostného bohatství k ekonomickému rozvoji zdejšího kraje. Po roce 1945 docházelo k postupné devastaci majetku z něhož se dodnes zachovala pouze bývalá správní budova, sýpka a hospodářská budova v areálu bývalého zámku.

Z historických památek na území obce stojí za povšimnutí ještě kostel sv. Jana Křtitele v centru obce se sochami sv. Antonína Paduánského, sv. Jana Nepomuckého, biskupa Patrika a Ukřižovaného, polygonní stodola z roku 1805, socha sv. Jana Nepomuckého před kaplí ve Věřňovicích a náhrobek z války z roku 1866 tamtéž.

Demografické údaje