Hledat firmy v obci Dolní Hbity
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 197 firem

Pod Šachtami 335, Příbram IV, Příbram13,02 km

Dělostřelecká 344, Příbram I, Příbram13,03 km

Brodská 23, Příbram V-Zdaboř, Příbram13,07 km

Pod Šachtami 353, Příbram IV, Příbram13,10 km

V Lukách 293, Příbram I, Příbram13,17 km

V Lukách 293, Příbram I, Příbram13,17 km

Žežická 522, Příbram VII, Příbram13,20 km

Žežická 498, Příbram V-Zdaboř, Příbram13,33 km

Mariánská 85, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,47 km

K Podlesí 626, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,48 km

K Podlesí 663, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,48 km

Žežická 599, Příbram V-Zdaboř, Příbram13,51 km

K Dolu Marie 154, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,55 km

Husova 570, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,59 km

Husova 188, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,60 km

Třebnice č. 1, Sedlčany13,63 km

Husova 267, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,64 km

K Podlesí 540, Příbram VI-Březové Hory, Příbram13,65 km

Obecnická 285, Příbram I, Příbram13,69 km

Obecnická 285, Příbram I, Příbram13,69 km

Historie obce Dolní Hbity celá historie

Počátky Dolních Hbit sahají do daleké minulosti. Přestože je to obec malá a nenápadná, její historie je velmi bohatá. Vznikla přesně v nezjištěné době, pravděpodobně ve 12. století na tzv. solné stezce, která vedla z dnešních Solenic, přes Kamýcký hrad – Vrš, do Prahy.

Vesnice je zajímavá již svým názvem, který je jediný v celých Čechách. Původně se ve staročeštině nazývala Tba, což znamená dbalý. Později se přejmenovala na Tybity, po úpravě jazyka Janem Husem na Tbity a později na Hbity.

První písemná zpráva je z roku 1325, kdy český král Jan Lucemburský prodával kamýcké lovčí lesy a přilehlými vesnicemi panu Heřmanovi z Miličína.

V Dolních Hbitech se udržuje pověst o tom, že český král Karel IV. v těchto místech na lovu zabloudil a protože zde chybil, nechal zde postavit kapličku a toto místo nazval Chybity. I když je tato historka zřejmě nepravdivá, existuje zde jedna zajímavost. Král Karel IV., za doby své vlády osobně jmenoval třikrát kněze pro dolnohbitskou faru. Tento doložený fakt je v našich dějinách ojedinělý a znamená to, že musel mít ke zdejšímu kraji určitý vztah. Pravděpodobně jezdil do zdejších lesů na lovy a je možné, že si chtěl popovídat se vzdělaným člověkem a třeba i kulturněji přenocovat u zdejšího faráře.

Hbitům se nevyhnuly ani husitské války. Husité rozbořili a spálili původní starý kostel. Během třicetileté války, kdy si různí zemani a šlechtici prodávali tuto obec podle momentální potřeby peněz, celé Hbity vyhořely.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.