Dolní Bělou lze bez nadsázky považovat za jedno z významnějších center severního Plzeňska. Ačkoli leží v nadmořské výšce pouhých 460 m n. m., své okolí převyšuje historií světskou i církevní, nabídkou služeb i jako centrum vzdělanosti a kultury.

Hledat firmy v obci Dolní Bělá
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Dolní Bělá 18 firem

ZŠ A MŠ Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 1webFotografie u firmy

BUBERLE-KOMINICTVÍ - Dolní Bělá č. 60

Nabízíme čištění, výstavby, vložkování, frézování a revize komínů. Poskytujeme autorizované měření malých zdrojů. Jsme členem spolku kominíků České republiky (SKČR).

ČESKÁ POŠTA Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 112

OBEC Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 31Fotografie u firmy

OBČANSKÉ STAVBY spol. s r.o. - Líte 1, Dolní Bělá

ATELIER VETENGL - Dolní Bělá č. 95

GYNEKOLOGICKÉ SLUŽBY s.r.o. - Dolní Bělá č. 162

KŘIKLÁNOVÁ ANNA MUDr. - Dolní Bělá č. 162

MUDr. CHOCHOLATÁ ZDEŇKA spol. s. r.o. - Dolní Bělá č. 162

KŘIKLÁN TOMÁŠ MUDr. - Dolní Bělá č. 162

ČESKÁ TÁBORNICKÁ UNIE MOBY DICK Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 36

CA HAPPYTIP - Dolní Bělá č. 31

ŠÍPEK ROMAN-STAVEBNINY - Dolní Bělá č. 43Fotografie u firmy

COOP JEDNOTA Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 144

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST Dolní Bělá - Dolní Bělá č. 41

AUTO TREJBAL - Dolní Bělá č. 163

TRUHLÁŘSTVÍ-KUPKA JIŘÍ - Dolní Bělá č. 166

OKNA BENEŠ - Dolní Bělá č. 92

Historie obce Dolní Bělá celá historie

Krajina na sever od Plzně, tam, kde se rozkládá Dolnobělská vrchovina, je prazvláštně zádumčivá a nesdílná. Zalesněná návrší se monotónně střídají s travnatými nivami, rozloženými podél klidného a dlouhého toku říčky Bělé, která získala své pojmenování před dávnými časy díky svojí průzračně čisté vodě. V novějším věků śe lidé usazovali v její těsné blízkosti, aby mohli využít její sílu k pohonu mlýnů, ale také aby jim poskytovala dobrý, rychle dostupný zdroj pitné i užitkové vody.

Přesto nebylo toto osobitě tvářné území dlouho nikým osídleno, alespoň archeologické nálezy o tom nevypovídají. Snad to bylo dáno i tím; že půda je zde příliš kamenitá. Teprve někdy koncem 13. nebo počátkem 14. století byl tento kraj v rámci pozdní české kolonizace postupně zasídlován významným rodem erbu trojích jeleních parohů, kterému dal historiograf František Palacký jméno Hroznatovici, po nejznámějším členu rodu blahoslaveném Hroznatovi, zakladateli klášterů v Teplé a Chotěšově. Jednotlivé větve se psaly podle míst, kde se usadily - z Krašova; Krašovic, Gutštejna, Vrtby, Frumštejna, Nekmíře a Bělé. Posledně jmenovaní páni si založili ná východní výspě rozsáhlé rodové enklávy hrad, který býl pojmenován Bělá podle stejnojmenné říčky protékající pod hradem.

Demografické údaje