Obec Dobrá Voda u Pacova se nachází na Českomoravské vrchovině, v kraji Vysočina, okrese Pelhřimov.

Hledat firmy v obci Dobrá Voda u Pacova
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Dobrá Voda u Pacova
Živé firmy - počet: 2, obec Dobrá Voda u Pacova

OBEC Dobrá Voda u Pacova - Dobrá Voda u Pacova č. 31Fotografie u firmy

VLACH MIROSLAV-VYJÍŽĎKY KOČÁREM - Dobrá Voda u Pacova č. 11

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Dobrá Voda u Pacova - Dobrá Voda u Pacova č. 31Fotografie u firmy

VLACH MIROSLAV-VYJÍŽĎKY KOČÁREM - Dobrá Voda u Pacova č. 11

Historie obce Dobrá Voda u Pacova celá historie

Obec Dobrá Voda u Pacova leží v malebné členité krajině jihozápadní části okresu Pelhřimov, 3 km jižně od obce Kámen, v nadmořské výšce 622,5 m. Od roku 2000 je Dobrá Voda členskou obcí Sdružení Svidník.

Osudy obce, založené již před rokem 1300, byly vždy úzce spjaty s dějinami nedalekého hradu Kámen, k jehož panství Dobrá Voda patřívala.

Nejstarší kulturní památkou obce je kaplička postavená v roce 1885 na místě původní dřevěné zvonice. Zvon ve věžičce nese letopočet 1776. Vždy jedenkrát v roce, o pouti na svátek Nejsvětější trojice, je v kapličce sloužena mše.

V létě roku 2002 dostala kaplička novou střechu a nový měděný křížek, do něhož byly uloženy pamětní listiny a peníze.

Pod lipami u kapličky byl roku 1930 postaven a slavnostně vysvěcen pomník padlým v první světové válce. Své životy v ní položilo 8 dobrovodských občanů.

Sídlem obecního úřadu je budova bývalé školy postavená v roce 1905, kde je dnes umístěna také obnovená Obecní knihovna Františka Zíky.

Uprostřed vsi byla v nedávné době upravena dvě sportovní hřiště, která slouží zejména dětem a při již tradičních pouťových fotbalových utkáních.

V bývalé třídě dobrovodské školy i v prostorách obecní knihovny se pravidelně konají různé společenské akce jako koncerty, výstavy, přednášky apod. Do knihovny, navštěvované především děti, byl umístěn pamětní koutek pana Jana Zajíce, zakladatele hvězdárny ve Vlašimi, který se narodil v nedalekém Pacově.

V obci v současné době působí dvě občanská sdružení ? Sbor dobrovolných hasičů a spolek Lesklé koule. Sbor dobrovolných hasičů zde má dlouholetou tradici. Po dobu své činnosti pomáhá při hašení požárů, pravidelně se účastní oblastních soutěží hasičských sborů a v jeho péči jsou také obecní rybníky.

Druhý spolek s názvem Lesklé koule se stará zejména o rozvoj kulturního dění v obci, inicioval obnovení tradice pouťových oslav, znovuzaložení Obecní knihovny Františka Zíky, zajišťuje konání různých společenských akcí pro děti i dospělé a pečuje také o vzhled obce a jejího okolí

Zdejší zemědělskou půdu kromě soukromých vlastníků obhospodařuje Výrobně obchodní dr užstvo Kámen, které má v Dobré Vodě své středisko živočišné výroby s chovem 400 ks dobytka a 200 ks prasat. Družstvo zajišťuje zaměstnání pro mnoho místních občanů.

V Dobré Vodě nepřijdou zkrátka ani vyznavači jízdy na kole či pěší turistiky - prochází tudy cyklistická trasa z Jindřichova Hradce přes Kamenici nad Lipou a Kámen do Pacova, jižně ode vsi vede zelená turistická stezka z Nové Cerekve na hrad Choustník.

Území Dobré Vody má rozlohu 415 ha. V roce 2002 byla v obci dokončena katastrální úprava pozemků, která trvala 5 let a byla pokračováním nedokončené úpravy z r. 1949.

V obci dnes trvale žije 77 obyvatel, z toho 15 dětí. Většina domů je obydlena trvale, k rekreaci je využíváno 10 objektů. Dvakrát denně je zde zajištěno autobusové spojení do Obrataně a Pacova.

OBEC Dobrá Voda u Pacova

Sídlo úřadu

Dobrá Voda u Pacova č. 31, 39501, Pacov

Osoby

  • p. Zíka Miloslav Matěj, starosta

Kontakty

1 části obce: