Obec Čistěves (německy Cistowes) se nachází v okrese Hradec Králové v Královéhradeckém kraji. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1225.

Hledat firmy v obci Čistěves
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Čistěves 7 firem

OBEC Čistěves - Čistěves č. 28Fotografie u firmy

ČERMÁKOVÁ ANDREA ANEŽKA - Čistěves č. 29

AZ ZAHRADA - Čistěves č. 44

POWER-GYM.CZ - Čistěves č. 66

MENGLER ZBYNĚK - Čistěves č. 16

VIRGL FILIP - Čistěves č. 3

STREJC MARTIN - Čistěves č. 56

Historie obce Čistěves celá historie

Obec Čistěves leží v malebné členité krajině 12 km na severozápad od Hradce Králové nedaleko plánované rychlostní komunikace R35. Nejstarší památkou je latinsky psaná listina krále Přemysla Otakara I. z roku 1225, která je i první listinou Hradce Králové. 3. července 1866 byla o obec a les Svím svedena klíčová bitva prusko-rakouské války u Hradce Králové. Z této doby pochází mnoho pomníků rozesetých v celém katastru obce, nichž nejznámější je pomník myslivce na okraji lesa Svíb, kudy prochází naučná stezka.

Čistěves byla vždy obcí zemědělskou a pokrokovou. První strojní družstvo bylo založeno již v r. 1905. V r. 1908 byla postavena vlastní elektrárna firmou Křižík Praha, jako druhá ve východočeském kraji a dříve než v Hradci Králové.

Nyní má obec zaveden plyn a vodovod. Občanům pak slouží obchod, knihovna i veřejný internet. Nové dětské hřiště dotvořilo úhledný kolorit návse, kde je též památník spoluobčanům padlým v první světové válce a Boží muka. Renesancí též prošlo hřiště na míčové hry, kde se konají dětské dny. Začíná zde výstavba rodinných domů a podnikání, což je předpoklad dalšího rozvoje obce.

Demografické údaje