Obec, ležící mezi Bílým Kostelem nad Nisou a Hrádkem nad Nisou. K naší obci náleží i osada Grabštejn, v níž se nachází dominanta širokého okolí, kterou je státní hrad a zámek Grabštejn ze 13. století.

Hledat firmy v obci Chotyně
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Chotyně
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

DŘEVO CHOTYNĚ s.r.o. - Chotyně č. 101

MYSLIVECKÉ SDRUŽENÍ Chotyně - Grabštejn č. 10, Chotyně

VÝROBA SVÍCÍ-KOUCKÝ MILAN - Chotyně č. 196

Historie obce Chotyně celá historie

O historii Chotyně nemají jasno ani odborníci. Dohady panují i v otázce původu názvu obce. Ve svých výkladech se historici opírají jak o německé, tak i slovanské prameny. Doložená pravda však je, že v první písemné zprávě z roku 1409 se hovoří o vsi Koetynu. Název Ketten se poprvé objevuje v roce 1713. Teprve po vzniku ČSR jsou uváděny tvary Chotyň (1919) a Chotyně (1923).

Obec měla původně ryze zemědělský ráz. Ve středověku se zde dobývala železná ruda a později také hnědé uhlí (lignit).

Chotyně patřila ke grabštejnskému panství. Toto panství doznává rozvoj až ve druhé polovině 16. století v dobách nového pána na Grabštejně, místokancléře Jiřího Mehla ze Střelic. Ten se pustil do těžby mědi, zinku, stříbra a olova, budoval hamry a obchodní styky, což se jemu vyplatilo, ale poddaný lid na to doplatil. Musel mimo vlastní robotu na polích ještě fárat do rudných jam. A tak se Chotyní mimo všech přírodních katastrof a válek přehnala ještě vlna krvavých rebelií.

Chotyně byla sužována pravidelnými jarními a letními povodněmi. Železniční trať vedoucí po vysokém náspu nad vesnicí byla postavena v roce 1857 – 59. Silnice spojující obec s Hrádkem nad Nisou a Jítravou byla vybudována teprve později.

OBEC Chotyně

Sídlo úřadu

Chotyně č. 163, 46334, Hrádek nad Nisou

Osoby

  • p. Mlejnecká Jana, starostka

Kontakty