Hledat firmy v obci Česká Ves
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Česká Ves
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

NOVOTNÝ RADOVAN MUDr. - Jánského 77, Česká Ves

MŠ Česká Ves, Jesenická - Jesenická 98, Česká Ves

MŠ Česká Ves - Holanova 53, Česká Ves

Historie obce Česká Ves celá historie

První stopy osídlení údolí řeky Bělé, kde se rozkládá dnešní Česká Ves, sahají až do 6. století. Osadníci byli příslušníci slovanských kmenů, žijících v oblastech jižního Polska. Písemné zmínky o osadě s názvem Waltherowici pochází roku 1284, kdy vznikla Zakládající kniha vratislavského biskupství.

Dnešní název obce se objevuje až v roce 1410. Původ má pravděpodobně podle horníků z Čech, které pozval k dolování železné rudy a zlata na úpatí vrchu Zlatý Chlum kolem r. 1350 tehdejší vlastník obce Hynek Muščín. Obec značně poškodila válečná tažení 30leté války spojená s drancováním, epidemie moru roku 1627 a konečně i smutně proslulé čarodějnické procesy, ve kterých bylo upáleno 16 žen a 1 dítě – nejvíce z obcí na Jesenicku.

Rozvoj je zaznamenán až s přelomem 18. století. V obci je obnoven kostel, pracuje mlýn, spolková pila a rozvíjí se plátenictví. Spolková továrna se v roce 1894 mění na akciovou společnost pro výrobu železného zboží – dnešní Řetězárna a.s., která má velký význam pro obec – její výrobky se prodávají ve více než 30 zemích světa. Rodáci z České Vsi se také zasloužili o jesenické lázeňství. V roce 1798 se v obci narodil zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth.

OBEC Česká Ves

Sídlo úřadu

Jánského 341, Česká Ves, 79081, Česká Ves

Osoby

  • Ing. Mudra Petr, starosta

Kontakty

1 části obce: