Kostelík sv.Václava v Čermné byl vystavěn roku 1384. Na začátku 16. století se v okolí Hostinného rozšířilo luteránské náboženství a také kostel v Čermné obhospodařovala v letech 1542 – 1623 evangelická církev.

Hledat firmy v obci Čermná
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Čermná 9 firem

OBEC Čermná - Čermná č. 40webFotografie u firmy

Kostelík sv.Václava v Čermné byl vystavěn roku 1384. Na začátku 16. století se v okolí Hostinného rozšířilo luteránské náboženství a také kostel v Čermné obhospodařovala v letech 1542 – 1623 evangelická církev.

MONTÁŽ OPLOCENÍ-SVATOŠ JAROSLAV-TRUTNOV - Čermná č. 101webFotografie u firmy

Naše firma má dlouholeté zkušenosti v realizacích oplocení. Odborně Vám poradíme, navrhneme nejlepší a cenově nejvýhodnější varianty řešení Vašich požadavků při výstavbě všech druhů plotů, oplocení, bran a branek.

POŠTA PARTNER Čermná - Čermná č. 40

TRANSFERIUM s.r.o. - Čermná č. 60

PNCEC s.r.o. - Čermná č. 100

EKOMASO s.r.o. - Čermná č. 126

COOP DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Čermná č. 191

LEC TOMÁŠ-INSTALATÉRSTVÍ, TOPENÁŘSTVÍ - Čermná č. 193

PATKA ONDŘEJ - Čermná č. 86

Historie obce Čermná celá historie

Obec Čermná vznikla pravděpodobně ve 13. století ještě před začátkem německé kolonizace. Jméno Čermná je slovanského původu a vzniklo ze jména místního potoka, jenž byl příchozími osadníky nazván podle barvy dna „ Červená voda “. Nynější rozestavění domů je charakteristické pro německý typ osídlení, proto se uvažuje o zániku slovanské vsi v průběhu německé kolonizace pohraničních oblastí českého království ve 13. století. Původní slovanské obyvatelstvo se buď odstěhovalo nebo slynulo s německou většinou.

První písemná zmínka se datuje k roku 1362, kdy zde hospodařil první známý držitel obce Tyček z Ivanovic. Samostatná ves byla manským statečkem náležícím k trutnovskému kraji.

Husitské války na počátku 15. století se Čermné nedotkly přímo, znamenaly však posílení českého živlu ve zdejším okresu.

V první polovině 15. století vlastnili Čermnou členové starobylého vladyckého roku Zilvárů. Pravděpodobně některý z nich vybudoval v blízkosti kostela v horní části obce, v místě dnešního čp.1, menší tvrz. Zde pak sídlili všichni členové měšťanské rodiny Cikánů z Hostinného, kteří získali většinu obce ve 2. polovině 15. století a drželi ji do roku 1699. Tvrz i ves toho roku prodali Oktaviánu Vladislavovi z Valdštejna.

Noví majitelé, kterými byla po roce 1785 rodina Bolzů, tvrz v Čermné již nepotřebovali, takže postupně chátrala, až v 19. století zanikla. Bolzové vlastnili ves až do roku 1848. Do té doby byla Čermná rozdělena na Horní a Dolní Čermnou, jak také dokazuje obraz starého obecního razítka. Rostlina nakreslená uprostřed znaku, poukazuje na to, že v Čermné bylo chováno hodně dobytka. Hranice Horní Čermné byla u dnešního čp.78 a 79.

V roce 1791 měla Čermná 106 domů. Roku 1805 bylo provedeno nové číslování domů, tehdy měla obec 143 obytných domů. Podle sčítání lidu v roce 1910 měla Čermná 1119 obyvatel vesměs německé národnosti a všichni byli římskokatolického vyznání.

Demografické údaje