Hledat firmy v obci Bukovka
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Bukovka
Živé firmy - počet: 9, obec Bukovka

CARSPEED s.r.o. - Bukovka č. 35

FARNÍ SBOR ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ V BUKOVCE - Bukovka č. 59

FC BUKOVKA - Bukovka č. 8

HRAČKY A SPORT RADOVÁNEK - Bukovka č. 61

MACHAČ ROMAN - Habřinka č. 36, Bukovka

MŮJOBCHOD-POTRAVINY BUKOVKA - Bukovka č. 28

NEZÁVISLÁ KULTURA s.r.o. - Bukovka č. 73

OBEC Bukovka - Bukovka č. 28

OBSCENE EXTREME s.r.o. - Bukovka č. 73

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HRAČKY A SPORT RADOVÁNEK - Bukovka č. 61

OBEC Bukovka - Bukovka č. 28

MACHAČ ROMAN - Habřinka č. 36, Bukovka

Historie obce Bukovka celá historie

Obec se nachází 4 km západně od města Lázně Bohdaneč, směrem na Chlumec nad Cidlinou. Je obklopena z jižní i východní strany lesy a rybníky. Obec Bukovka a místní část Habřinka tvoří územní celek. První zpráva o vsi je z roku 1365, kdy se zde usadil vladyka Bukůvka a založil zde tvrz. Měl syny Rohovláda, Bohuňku, Mikuláše a Jana. Roku 1373 připadla Bukovka Bohuňkovi a Bělá Rohovládovi.

Kolem roku 1465 koupili vladykové z Bukůvky další tvrz „Jilovka“ s přilehlým rybníkem Skříní. Dřevěná tvrz, východně od tvrze Bukovské, obklopená rybníky Jilovka a Skříní, přístupná jen po dřevěném mostě. Roku 1437 koupili Bukůvkové osadu Habřinku, která patřila klášteru Opatovskému.

V druhé polovině 15. století vlastnili ves i tvrz Bukovští z Hustířan. Po smrti Bavora z Hustířan, syna Majnuše, synové Majnuš, Petr a Bavor, kteří 14. října 1513 prodali tvrz Bukovku ves celou, Habřinku ves celou, Jilovku tvrz pustou, ves Bělou a Mokrý ves pustou panu Vilému z Perštejna na Pardubicích za 2500 kop grošů.

Vilémův syn pak roku 1535 prodal pozemky tvrze Jilovka městečku Bohdaneč. Dnes jen jména dvou rybníků při silnici připomínají, kde Jilovka stávala. Šlechtický rok Bukůvků z Bukůvky jest usedlý v německém Rakousku a na Moravě. V obci Postřelmov je hrobka Zikmunda Bukůvky z roku 1592. V obci Třemešek a Bludov jsou zámky, které vlastnil Jan Bukůvka z Bukůvky.

Tvrz Bukovská stávala na gruntech čp. 5 v blízkosti dřevěné modlitebny, postavené roku 1782. V letech 1859-1861 byl vystavěn na místě modlitebny evangelický helvétský kostel, dnešní dominanta obce. Součástí je i hřbitov.

OBEC Bukovka

Bukovka č. 28, 53341, Lázně Bohdaneč

Osoby

  • Ing. Sirůčková Friedrichová Pavla, starostka

Kontakty

2 části obce: