Hledat firmy v obci Bořislav
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Bořislav
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

BENEŠ MARTIN-TRUHLÁŘSTVÍ - Bořislav č. 26

URBAN PETR - Bořislav č. 29

BUBENÍKOVÁ LENKA-UBYTOVÁNÍ - Bořislav č. 41

Historie obce Bořislav celá historie

Staroslovanská obec v kopcovitém dramatickém území, položená v úbočí, které jí dává výraznou dominantní polohu, umocněnou barokním kostelem, který je se svou mohutnou zvonicí výrazným pohledovým bodem hlavní komunikace E 55 z Teplic do Lovosic. Obec 10 km jihovýchodně od Teplic.

Podle archeologických nálezů začíná osídlení na katastru dnešní obce Bořislav pravděpodobně už v době hradištní v prvních stoletích našeho letopočtu. Nejstarší zprávy o její existenci se datují k roku 1169, kdy král Vladislav II. věnoval špitálu řádu johanitů „duas villas in provincia Belinensi dictas Borizlaue et Hribovici“ (dvě vsi v provincii Bílinské řečené Bořislav a Hrbovice). Vladislavova listina dokládá, že již v polovině 12. století na místě dnešní obce Bořislav existovalo osídlení, jehož zakladatelem měl být podle některých pramenů zdejší významný severočeský rod Hrabišiců . Název vesnice Borizlau, Borizislau, Borzyslaw nebo novější Boreslau měl vzniknout odvozením z vlastního jména Borizlaus - Bořislavův, jako označení dvora jeho prvního vlastníka – Bořislava. V následujících desetiletích byla Bořislav řádu johanitů několikrát panovníkem odňata a zase vrácena, až se dostala koncem 13. století do majetku teplického kláštera benediktinek.

Jako státem chráněná památka je v obci zapsána budova fary, kostel, brána v kostelní zdi, kříž na návsi a sloup s Pietou.

OBEC Bořislav

Bořislav č. 20, 41501, Teplice 1

Osoby

  • p. Navara Aleš, starosta

Kontakty

2 části obce: