Bělá pod Pradědem je obec, kterou tvoří místní část Adolfovice, Domašov, Bělá a Filipovice. Rozkládá se v délce 14 km od Jeseníku po Červenohorské sedlo (1013 m) po obou březích říčky Bělá, ta pramení na Videlském sedle v masivu Malého Děda.

Hledat firmy v obci Bělá pod Pradědem
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Bělá pod Pradědem
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

VYHLÍDKA FILIPOVICE - Filipovice č. 78, Bělá pod Pradědem

SKIPARK FILIPOVICE, s.r.o. - Filipovice, Bělá pod Pradědem

ZIMNÍ ŠKOLA s.r.o. - Domašov č. 80, Bělá pod Pradědem

Historie obce Bělá pod Pradědem celá historie

Vítáme Vás v Bělé pod Pradědem, obci, kterou tvoří místní část Adolfovice, Domašov, Bělá a Filipovice. Rozkládá se v délce 14 km od Jeseníku po Červenohorské sedlo (1013 m) po obou březích říčky Bělá, která pramení na Videlském sedle v masivu Malého Děda.

Obec leží v nenarušeném přírodním prostředí. Svým výhodným autobusovým spojením je obec Bělá přímo předurčena k tomu, aby se stala centrem turistického ruchu a východiskem tras v prostoru Hrubého Jeseníku. V blízkém okolí lze najít řadu zajímavých míst - Lázně Gräfenberk, Lipová Lázně, Velké Losiny, Karlova Studánka, jeskyně Na Pomezí a Špičáku, lyžařská a turistická střediska na Červenohorském sedle, Ramzová s lanovkou na Šerák (1351 m), Praděd. Přímo v místní části Filipovice je nově budovaný lyžařský areál, v Domašově sportovní a zábavní miniareál a ve střední části obce víceúčelové sportovní hřiště. Ze sakrálních památek najdete v dolním Domašově kostel sv. Tomáše, v horním Domašově je kostel sv. Jana Křtitele. Při cestě do Borku je opravena Seifertova kaplička.

Do obvodu obce patří přírodní rezervace Filipovické louky, Šumárník, Borek, Vysoký vodopád, Sněžná kotlina a pralesní rezervace Šerák - Keprník - Vozka. Vhodné a scenericky zajímavé jsou cyklotrasy z Červenohorského sedla na Videlské sedlo a pásmem OrIíka na Rejvíz, popřípadě výjezdy na Obří skály nad Ramzovou nebo údolím Keprnického potoka na Šerák. Na těchto trasách jsou nádherné panoramatické výhledy na krajinu. V zimním období se upravují běžecké lyžařské trasy z Jeseníku do Bělé k hotelu Eduard a do Filipovic.

OBEC Bělá pod Pradědem

Domašov č. 381, Bělá pod Pradědem, 79001, Jeseník 1

Osoby

  • p. Kružík Miroslav, starosta

Kontakty