Nejvýznamnější památkou Bělé nad Radbuzou je kamenný most na řece Radbuze, jehož kresba je na znaku i vlajce města. Postavení mostu iniciovala majitelka panství Anna Marie Terezie Metternichová. Byl postaven pravděpodobně v letech 1703–1723.

Hledat firmy v obci Bělá nad Radbuzou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Bělá nad Radbuzou
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ZŠ A MŠ Bělá nad Radbuzou - Pavlovická 352, Bělá nad RadbuzouwebFotografie u firmy

LÉKÁRNA RADBUZA - Bezděkovská 349, Bělá nad Radbuzou

HOFMANN CERAMIC CZ s.r.o. - Smolovská 218, Bělá nad Radbuzou

Historie obce Bělá nad Radbuzou celá historie

První písemná zmínka o Bělé pochází z Kosmovy kroniky, kde se píše, že na strmé skále nedaleko Bělé byl v roce 1121 zbudován hrad Přimda. Ves vznikla na soutoku Bezděkovského potoka a řeky Radbuzy, neboli Bílého potoka, který jí dal pravděpodobně i jméno. Jiná teorie spojuje název vsi se zdejšími dvěma slanými prameny. Rozvoj Bělé určovala její poloha na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor. Nad původně českým obyvatelstvem postupně od 13. století převážili Němci, což se projevilo tím, že se vžil německý název obce Weissensulz.

Až do konce 16. století patřila Bělá k panství královského hradu Přimda. Byla jedním ze středisek přimdských Chodů, kteří zde měli svou rychtu. V roce 1600 získali Bělou Lamingenové z Albenreuthu. V roce 1614 dostavěli místní tvrz, ke které patřil také pivovar a poplužní dvůr. Později byla Bělá připojena k panství Újezd Svatého Kříže a bělský zámek zůstal jen úředním střediskem. Od 17. století vzniklo v okolí Bělé asi 10 skláren, některé z nich pracovaly ještě na počátku 20. století. Většina obyvatel bělska se zabývala zemědělstvím, dřevařstvím, rukodělnou výrobou.

Po roce 1945 byli obyvatelé Bělé i jejího okolí téměř všichni odsunuti a k oživení mnoha příhraničních obcí už nikdy nedošlo.

MĚSTO Bělá nad Radbuzou

Sídlo úřadu

Náměstí 200, Bělá nad Radbuzou, 34526, Bělá nad Radbuzou

Osoby

  • Ing. Picka Libor, starosta

Kontakty