Hledat firmy v obci Adamov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 335 firem

Dobřeň č. 94, Suchdol20,52 km

Jonášova 726, Heřmanův Městec20,71 km

Nádražní 219, Světlá nad Sázavou20,73 km

Podolí 5, Ledeč nad Sázavou20,74 km

Rozkoš 990, Světlá nad Sázavou20,81 km

Háj 675, Ledeč nad Sázavou20,82 km

Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou20,88 km

Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou20,88 km

Barborka 1191, Ledeč nad Sázavou20,88 km

Jiřího Wolkera 1353, Ledeč nad Sázavou20,91 km

Na Ježkovce 791, Heřmanův Městec20,97 km

náměstí Míru 1, Heřmanův Městec21,01 km

Masarykovo náměstí 37, Heřmanův Městec21,04 km

náměstí Míru 6, Heřmanův Městec21,06 km

Maleč č. 7721,20 km

K Dílnám 879, Kolín IV, Kolín21,31 km

Haškova 692, Světlá nad Sázavou21,49 km

K Dílnám 684, Kolín IV, Kolín21,51 km

Morašice č. 6321,66 km

Dolní Březinka č. 27, Světlá nad Sázavou21,68 km

Historie obce Adamov celá historie

Obec byla založena v roce 1784 Janem Adamem Auerspergem pro dělníky z nedaleké přádelny v Tupadlech. Byla postavena prakticky v lesích a většina domů byla dřevěných. Jde o jednu z nejstarších českých dělnických kolonií. V současné době je bez památkově chráněných objektů.

V obci se nacházejí dvě návse, na kterých byly asi do počátku 60. let 20. století tři tzv. "louže" - protipožární nádrže. Ty sloužily k čerpání vody při častých požárech dřevěných domů. Dnes je na jedné návsi asi uprostřed autobusová čekárna, na druhé pomník padlým z 1. světové války a kovový krucifix v malé oplocené zahrádce. Vedle stojí jednoduchá zvonička z roku 1919. Naproti ní se nachází přízemní domek o dvou místnostech, zvaný "obecnice". Dříve sloužil místním chudým, dnes po rekonstrukci v něm sídlí obecní úřad.

První obyvatelé osady Adamov, založené v lese, pracovali, jak už bylo uvedeno výše, v textilní manufaktuře v Tupadlech, v zimě se zabývali i těžbou dřeva. U většiny domků byla menší výměra zemědělské půdy.

Nejstarší budovou ve vsi je bývalý hostinec č. p. 19, což je stavba stará asi 200 let.

Adamov leží na východních hranicích bývalého okresu Kutná Hora v nadmořské výšce 306 m. V minulosti obec úředně patřila k obci Bratčice. Po roce 1960 náležela 30 roků k obci Tupadly. Katastr obce je malý 275 ha a zahrnuje téměř jen zastavěné místo s nejbližším okolím a kus lesa západním směrem. V obci je trvale obydleno 43 domů.

Od roku 1990 je samostatnou obcí. I když je Adamov malou obcí nezaostává ani po stránce kulturní. Obecní úřad podporuje činnosti, které udržují soudržnost obce, snaží se, aby lidé mezi sebou komunikovali a scházeli se, což v dnešním přetechnizovaném světě není běžné. Důkazem těchto snah jsou akce, které se v obci během roku konají, např. pálení čarodějnic, Den matek, Dětský den, pouťová a posvícenská zábava, Silvestrovský pochod a řada dalších např. sportovních akcí.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.