Hledat firmy v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

VINAŘSTVÍ KOZUMPLÍK - Blatnice pod Svatým Antonínkem č. 585

ORIENTÁLNÍ LÁTKY - Blatnice pod Svatým Antonínkem č. 28

KUDIELKA VLADIMÍR - Blatnice pod Svatým Antonínkem č. 427

Historie obce Blatnice pod Svatým Antonínkem celá historie

Pokud se chcete pokochat krásou starých vinných sklepů, vinohradů, lesů a napít se jiskrného "Blatnického Roháče" zavítejte k nám do Blatnice pod Svatým Antonínkem. Obec leží na jižní Moravě při severovýchodní hranici hodonínského okresu asi 30 km od Hodonína a 20 km od Uherského Hradiště. V úrodném kraji vinné révy, jemuž od pradávna vévodí vévodí poslední výběžek Bílých Karpat -Antonínský kopec - místo světoznámých poutí.

První písemná zmínka o Blatnici pod Sv. Antonínkem pochází z roku 1046 ze zakládací listiny staroboleslavské kapituly.

V obci se i nadále zachovávají lidové zvyky a obyčeje. V nádherných lidových krojích lze spatřit pár blatnických děvčat a šohajů především o blatnických hodech a hlavně při světoznámých poutích na kopci sv. Antonína, jejichž atmosféru zachytil na svých obrazech slavný malíř

JožaUprka

.

Blatnice ležela na obchodní cestě a byla součástí kunovického a později olomouckého biskupství. V roce 1296 patřila Oldřichu z Hradce.

První zmínky o blatni-ckém víně, které se dováželo až do Prahy, jsou datovány na konec 13. a počátek 14. století. Do tohoto období lze tedy i klást počátek vinohradů v Blatnici pod Sv. Ant.

Začátkem druhé poloviny 14. století vznikla ve zdejší oblasti velká panství a k jednomu z nich - Ostrožskému -v dalších staletích Blatnice pod Sv. Ant. patřila. Obec Blatnice pod Sv. Ant. je v současné době se svými 2120 obyvateli střediskovou obcí, dopravně dobře dostupnou (železniční i autobusové spojení). Nachází se zde zdravotní středisko - kde sídlí praktický, zubní a dětský lékař, pošta, základní a mateřská škola, lékárna, farní úřad, nákupní středisko, dále prodejny nábytku, textilu, domácích potřeb, zahrádkářských potřeb, pekárna a také čerpací stanice PHM.

Turisté se mohou ubytovat v ubytovně na koupališti, v motorestu Rybníček a v chatě pana Valáška, přímo v památkové rezervaci vinných sklepů, a také v chatě mysliveckého sdružení na kopci sv. Antonína. Najíst se je možno v restauracích Adriana, Roháč, motorestu Rybníček a Obecním pohostinství Sauvignon.

Obec je úzce spjatá s vinařstvím, které má bohatou tradici. To potvrzují i nápisy na příjezdech do obce: 'Vítá Vás vinařská obec Blatnice pod Sv. Ant." Zejména klimatické podmínky, ale i půdní složení umožňuje docílit velmi dobré cukernatosti a aroma hroznů, jako základu pro výrobu kvalitních vín, z nichž nejznámější je " Blatničky Roháč ". Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech. Nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. Blatnice pod Sv. Ant. je součástí strážnické vinařské oblasti. Výrobou a prodejem révového vína se v obci zabývají jak drobní pěstitelé tak vinařské firmy.

V letním období je možno vykoupat se na koupališti na okraji obce. K dispozici je fotbalové hřiště, sportovní hala, posilovna a souna. Pro cyklisty je dostatek stezek, Jejichž využití lze spojit s návštěvou ve vinném sklípku u některého z místních vinařů.

Krása vinic rozprostírající se kolem obce a půvab sklípků ve Vás zanechá nezapomenutelný zážitek při návštěvě Blatnice pod Svatým Antonínkem.

OBEC Blatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem č. 28, 69671, Blatnice pod Svatým Antonínkem

Osoby

  • p. Blahynková Svatava, starostka

Kontakty

Blatnice pod Svatým Antonínkem