Jívová se muže pyšnit památkou přesahující daleko místní obzor a význam. Dominantou, která vtiskuje zvláštní ráz panoramatickému obrazu celé obce i okolní krajiny, barokním kostelem sv. Bartoloměje.

Hledat firmy v obci Jívová, část obce Jívová
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 515 firem

OLC SYSTEMS s.r.o. - Technologická 941/12, Holice, Olomouc16,67 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zakázkový software

MEZINÁRODNÍ MONTESSORI ŠKOLA OLOMOUC - Vídeňská 675/5, Olomouc16,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

NOVOTNÝ JAROSLAV-OMEGA SERVIS - Před lipami 129/1, Nová Ulice, Olomouc16,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Čištění, úklidové služby

ABO VALVE, s.r.o. - Technologická 949/2, Holice, Olomouc16,72 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Voda - materiál, spotřebiče - výroba

SENIOR FLEXONICS CZECH s.r.o. - Průmyslová 733/9, Holice, Olomouc16,75 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Díly pro automobilový průmysl - výroba

PNEU TOPKB s.r.o. - Týnecká 815/26, Holice, Olomouc16,76 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Osobní automobily - servis

PRVNÍ NOVINOVÁ SPOLEČNOST a.s. - Šlechtitelů 713/6a, Holice, Olomouc16,81 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Noviny, časopisy - distribuce

MEZINÁRODNÍ MONTESSORI ŠKOLA OLOMOUC - Grégrova 302/9, Nová Ulice, Olomouc16,89 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

MEZINÁRODNÍ MONTESSORI ŠKOLA OLOMOUC - Grégrova 302/9, Nová Ulice, Olomouc16,89 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

HOTEL FLORA - Krapkova 439/34, Nová Ulice, Olomouc16,90 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hotely

SQZ, s.r.o. - U místní dráhy 939/5, Nová Ulice, Olomouc16,93 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zkušebnictví, kontrola

HOTEL LAFAYETTE - Alšova 178/8, Nové Sady, Olomouc16,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hotely

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ ÚSTAV OLOMOUC - Jakoubka ze Stříbra 462/1, Nové Sady, Olomouc17,00 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Státní ústavy

JITROCEL-LOKOMOČNÍ CENTRUM - Mozartova 1175/43B, Nová Ulice, Olomouc17,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Rehabilitace, masáže

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, a.s. - Wolkerova 37/17, Olomouc17,04 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Výstavnictví

GLOBUS ČR Olomouc - Pražská 248/39, Řepčín, Olomouc17,05 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Supermarkety, hypermarkety

KADEŘNICTVÍ NO.1 - Pražská 248/39, Řepčín, Olomouc17,05 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kadeřnictví, holičství

HROŠÍ STAVBY MORAVA a.s. - Průmyslová 955/4, Holice, Olomouc17,08 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dopravní stavby

PODLAS s.r.o. - U botanické zahrady 795/6a, Olomouc17,11 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Skládky, zneškodnění odpadů

SŠ POLYTECHNICKÁ - Rooseveltova 472/79, Nové Sady, Olomouc17,13 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střední školy

Historie obce Jívová celá historie

První písemné zmínky. Historie do třicetileté války.

Prostor kolem dnešní Jívové, rozložené na členitém hřbetu mezi dvěma údolími, představoval už v dávné minulosti nejvyhodnější spojení mezí Olomoucí a Moravskoberounskem a dále na sever s Opavskem, Slezskem a Polskem. Tato trasa byla nejkratší a z hlediska převýšení i nejvýhodnější. Proto zde vedla odedávna obchodní a snad i vojenská cesta, spojující rodnou Hanou se Slezskem, jíž vděčí za svůj vznik i Jívová. První zmínku, připomínající Jívovou, nacházíme v latinsky psaném falzu, které se hlásí do roku 1220, ale které vzniklo později zřejmě až ve 14. století. Falzum je datováno 9. září 1220 (.CDB II.,376) a tehdejší moravský markrabě Jindřich

Vladislav v něm rozsuzuje spor mezi klášterem Hradisko a poddanými jeho manželky ze vsi Lužice o les, táhnoucí se od Lašťan dále do hor.

Při popisu hranic klášterního majetku se poprvé objevuje i název "jívovská cesta" (Gywowska czesta). Tato jívovská cesta je zmiňována i v již pravé listině z roku 1269, kterou český král Přemysl Otakar II. upravoval spor mezi Albertem ze Šternberka a jeho bratry na jedné a klášterem Hradisko na druhé straně o les u Domašova u Šternberka (CDM IV., č. 30). V té době již tedy Jívová jako vesnice zcela nepochybně existovala a její obyvatelé byli poddanými kláštera Hradisko u Olomouce. Poprvé je však Jívová písemně doložena jako ves, a to ve svém okolí největší, až o necelých sto let později. V listině z 25. září 1363 CDM IX., č. 321) předal moravský markrabě Jan městu Olomouci most přes řeku Moravu pod olomouckým hradem s povinností udržovat jej v dobrém stavu, neboť přes něj vedla obchodní cesta dále na sever.

V listině datované 26. ledna 1364 (CDM IX., č. 336) je uveden větší počet vesnic z blízkého, ale i vzdálenějšího okolí Olomouce, jejichž poviností bylo přispívat k udržování tohoto důležitého mostu přesně stanovenou finanční částkou. Mezi nimi je také Jívová (Gibaw), která měla odvádět 18 grošů, z nichž 4 dostávala olomoucká cúda (chybí ovšem vysvětlení, proč) a zbylých 14 bylo určeno na udržování mostu. U Jívové byl poplatek stanoven ze všech obcí jako nejvyšší, z čehož J. Prokisch (c.d., s. 29) vyvodil, že byla v této době také největší z okolních obcí. Podle něj měla tehdy Jívová celkem 36 lánů a přibližně 45 usedlostí. Vesnice, zapsané v listině z roku 1364, patřily různým vrchnostem. Sporadicky dochované písemné prameny neobjasňují, jakým způsobem, kdy a proč se stala Jívová, patřící původně klášteru Hradisko, majetkem olomoucké kapituly a následně olomouckého biskupství.

Hrad Tepenec

Poněkud konkrétnější, i když opět pouze torzovité informace se objevují v první polovině 14. století v souvislosti se stavbou hradu Tepenec.Počátky hradu jsou spojeny s osobou moravského markraběte a od roku 1346 českého krále Karla IV., který koupil v roce 1340 ocí svého nevlastního strýce, tehdejšího olomouckého biskupa Jana VII. Volka,horu Tepenec. Originál latinsky psané listiny o koupi Tepence, opatřený jezdeckou pečetí tehdejšího moravského markraběte Karla, přivěšené na zelenočervené niti, je dnes uložen v olomoucké pobočce Zemského archivu Opava ve fondu Arcibiskupství Olomouc pod signaturou M I a 6 (též CDM VII., č. 279) a je datován v Olomouci 29.června 1340. Snahou markraběte bylo zřejmě vybudovat v tomto značně odlehlém prostoru oporu zeměpanské moci, tj. hrad s posádkou, jejímž úkolem byto střežit terén v oblasti kolem důležité komunikace, a zároveň i správní centrum, neboť u Tepence měla být zřízena i tržnice s celnicí.

Kupní smlouva však vymezuje pouze nepatrnou enklávu - jen horu samu od jejího vrcholku s nejbližším a bezprostředním údolím, které získal zeměpán - markrabě, zatímco přilehlé okolí, a tedy i Jívová, zůstávalo i nadále majetkem biskupství a kapituly. Samotné místo pro vystavění hradu bylo zvoleno velmi promyšleně: Tepenec ční do krajiny jako klín a jeho poloha a obranný charakter se osvědčily již v pozdní době bronzové, kdy se zde prostíralo hradisko. Pomineme-li nutnou adaptaci Pražského hradu po Karlově příchodu z ciziny, pak stavba hradu na Tepenci byla jeho první významnou stavební akcí. Proto je přinejmenším podivné, že se o této stavbě nezmiňuje ve vlastním životopisu, který sepsal sám právě do roku 1340 a neuvádí ji ani pokračovatel jeho biografie. Zřejmě podle dobových zvyklostí dostal hrad název Twigenburg - Původní název se ovšem neujal.

Již za druhého majitele hradu, Karlova bratra a moravského markraběte Jana, byl hrad nazýván podle svého zakladatele Karlsburg. Později se ovšem na oba názvy zřejmě zapomnělo a název hory Tepenec byl přenesen také na hrad, resp. již na jeho ruiny. O samotné stavbě hradu a jeho dalších osudech se zachovalo jen velmi málo zpráv. Poprvé se jako hrad Karlsburg objevuje ve třetí a poslední závěti markraběte Jana z roku 1371 (CDM X., č. 118). Markrabě Jan tento hrad i se vsí Jívovou a jejím příslušenstvím odkázal svému druhorozenému synovi Janu Soběslavovi a o Jívové se zde poprvé hovoří jako o zeměpanském, tedy ne již církevním majetku. Jan Soběslav byl ovšem předurčen pro duchovní dráhu a v roce 139 ukončila jeho život násilná smrt. Již několik let předtím však probíhal na celé severní Moravě boj o vládu a moc v zemi mezi jeho bratry Joštem a Prokopem, který se nevyhnul ani Tepenci.

Koncem 14. století byl na tomto hradě purkrabím Jindřich z Nevojic s nímž spojuje E. Prokisch lidové vyprávění o loupeživém rytíři (c.d., s 41), který se svou družinou přepadával obchodníky i okolní vesnice. Ke členům jeho družiny prý patřili i někteří jívovští, nad nimiž byla 28. února 1383 vynesena církevní klatba (CDM XL,č. 287). O purkrabím lapkovi na Tepenci se zmínil i Bartoloměj Paprocký z Hlohol. Již v posledních letech 14. století se stal hrad Tepenec obětí již zmíněných boji mezi markrabaty Joštem a Prokopem, které byly i příčinou jeho zkázy Dokazuje to mj. propálená vrstva pod zříceným zdivem, ale také nalezené kamenné koule, které se používaly při obléhání, i hroty šípů z kuší. Z hradu zůstaly jen rozvaliny a od té doby zůstal trvale pustý. Sporadické zmínky o Tepenci se objevují v pramenech i v následujícím období, kdy je hrad uváděn již jen jako orientační bod při popisu hranic (listiny z let 1404 - 1406).

Další zmínky o něm pocházejí až první čtvrtiny 18. století, kdy došlo ke sporu mezi kartuziány a olomouckou kapitulou o les, zv. Domwald. Na mapách vzniklých v souvisloti s tímto sporem je Tepenec zobrazován jako zřícenina s částí věže a palácových budov. V duchu romantismu dal potom hrabě Filip Ludvík Saint Genoisd`Harnoncourt vztyčit v roce 1825 na Tepenci klasicistní obelisk, nazvaný Filipova pyramida, a severovýchodně od něj postavit napodobeninu antického chrámu, který pojmenoval po své manželce Johanin chrámek.Další podrobnosti o vzniku a osudech hradu přinesl archeologický výzkum, přičemž první nálezy byly získány již ve třicátých letech 19.století. Seriózní historicko-archeologický průzkum na Tepenci proběhl ve čtyřech etapách: 1968 - 1970, 1971 - 1975, 1990 a 1997. Jeho výsledky podrobně popsala M. Tymonová (viz seznam pramenů a literatury).

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.